Hostiárnu v Bílé Vodě drží nad vodou lázeňské oplatky

Vzduch v okolí nenápadné jednopodlažní budovy v Bílé Vodě na Jesenicku, kde je bez zaměstnání téměř každý druhý práceschopný obyvatel, občas sladce zavoní po kakau a vanilce. Neklamné znamení, že jediná tuzemská výrobna hostií, kterou v Bílé Vodě pod hlavičkou firmy Unita provozuje ostravsko-opavská charita, přežila výrazný pokles poptávky po hostiích i vleklou hospodářskou krizi a její výrobní linky stále běží. Unita je jednou z mála firem v tomto nejsevernějším cípu Olomouckého kraje na samé hranici s Polskem, které ještě dávají práci místním lidem. 

"Poptávka po hostiích citelně klesla v 90. letech, teď už je poměrně stabilní. Výpadek se nám podařilo nahradit zavedením výroby lázeňských oplatků, která i po loňském mírném snížení tvoří už více než dvě třetiny našich tržeb," řekl ČTK jednatel společnosti Unita Milan Uhlíř. 

Zatímco v roce 1994 firma Unita upekla 30 milionů hostií ročně, tak loni jich bylo 20 milionů kusů. Na vině je podle Uhlíře pokles počtu tuzemských věřících i rostoucí dovoz levnějších hostií z Polska. Hostie jsou zboží jako každé jiné a také pro ně platí neúprosné zákony trhu. "V Polsku je několikanásobně víc věřících než u nás a hodně výrobců hostií, kteří je dokážou vyrobit o něco levněji než my," podotkl Uhlíř. 
    
Polské konkurenci, která obsadila část tuzemského trhu s hostiemi, se firma Unita snaží čelit pomocí důrazu na kvalitu. Inovace církevních oplatků nepřichází v úvahu. "Složení hostií je dané a při jejich výrobě může být použita pouze mouka a voda. Jediné, co lze měnit, je tloušťka hostií či symboly, které jsou na nich vyraženy," upozornil Uhlíř. 
    
Speciální stroj, který firma Unita pořídila v Německu, za jednu směnu upeče až 100.000 hostií. Takřka veškerou jejich produkci Unita prodá tuzemským farnostem. Na export, který by mohl nahradit výpadek způsobený dovozem z Polska, vedení hostiárny nepomýšlí. "Na Slovensku hostie vyrábí řádové sestry, kterým nechceme konkurovat. V Německu zase z výroby hostií už po několik století žijí tamní kláštery, takže se tam také nehrneme," uvedl Uhlíř. 
    
Vedení opavské charity se proto před léty rozhodlo zavést výrobu lázeňských oplatků, do které firma Unita postupně investovala několik milionů korun. S produkcí lázeňských oplatků, ve které má stále velké zastoupení ruční práce, firma naplno začala v roce 2004. "Soustředíme se hlavně na malé zákazníky. Někdo si u nás objedná pět stovek krabiček s oplatky, někdo tisíc," podotkl Uhlíř. 
    
Mezi odběratele společnosti Unita patří města, obce, poutní místa, farnosti, lázně či podnikatelé, kteří oplatky chtějí jako dárek pro své zákazníky. "Zkoušeli jsme oslovit obchodní řetězce, ale neměly zájem. Nakonec si ale myslím, že je lepší mít tisíc malých zákazníků než jednoho velkého," uvedl Uhlíř. 
    
I když je konkurence v oblasti lázeňských oplatků tvrdá, rozhodnutí investovat do výroby této sladké pochoutky se podle Uhlíře vyplatilo a hostiárna má díky tomu stabilní hospodaření. V roce 2011 firma Unita, jejímž jediným vlastníkem je Diecézní charita ostravsko-opavská, zvýšila tržby z necelých sedmi milionů korun na 8,2 milionu korun a loni je navzdory slabší poptávce udržela na stejné úrovni. 
    
Společnost Unita v Bílé Vodě mimo hlavní sezonu zaměstnává 17 stálých pracovníků a v létě, kdy poptávka po lázeňských oplatcích kulminuje, dává práci na plný úvazek dalším pěti lidem. V létě firma přijímá také zhruba pět až deset brigádníků. Starosta Bílé Vody Miroslav Kocián ČTK řekl, že provoz firmy Unita je jednou z posledních pracovních příležitostí v této odlehlé výspě republiky. "Každé pracovní místo je pro nás dobré, protože kromě psychiatrické léčebny je tady k dispozici už jen pár pracovních příležitostí v zemědělství a lesnictví. Jinak jsme zcela odkázání na veřejně prospěšné práce," uvedl Kocián. 
    
Výrobna hostií v Bílé Vodě vznikla v polovině 80. let. Pracovaly v ní tehdy řeholnice, které do odlehlé obce nedobrovolně vystěhoval komunistický režim. Do roku 1994 provoz vedly sestry vincentky, pak je vystřídaly premonstrátky, které se v roce 2001 vrátily na Slovensko. Od té doby v hostiárně Unita pracují laičtí zaměstnanci a provoz zajišťuje Diecézní charita ostravsko-opavská.
 
zdroj: ČTK