Model sociálního státu v řadě evropských zemí je v krizi, řekl Nečas

Model takzvaného sociálního státu je podle předsedy ODS Petra Nečase v řadě evropských zemí v hluboké krizi a mnoho obyvatel některých zemí EU se tak dostalo do chudoby. Zpozornět by proto měli zejména sociální demokraté, prohlásil v sobotu Nečas na ideové konferenci občanských demokratů v Olomouci.

"Není většího rozporu slov a činů, než v současné době předvádějí představitelé ČSSD," řekl ve svém projevu. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka však tvrdí, že hlavním problémem ČR není sociální stát, ale reformy současné vlády.

České veřejné rozpočty jsou podle Sobotky v krizi kvůli nezodpovědnému snižování daní, které bylo zahájeno v roce 2008 a které vedlo mimo jiné i k propadu důchodového účtu, kde byl loni deficit téměř 40 miliard korun.

Sociální demokraty Nečas kritizoval za to, že prý agresivně prosazují přijetí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, přitom svým voličům zatajují, že by svůj program museli "skartovat". "Pokud chce skutečně sociální demokracie reálně prosazovat rozpočtovou politiku, která je obsahem tohoto evropského fiskálního kompaktu, tak bude muset veřejně a demonstrativně spálit nebo skartovat svůj volební program, protože obojí dohromady nejde a nepůjde. Čím dříve to sociální demokraté přiznají, tím lépe pro tuto zemi," řekl novinářům Nečas.

Česká republika a Británie jsou jedinými členskými státy EU, které smlouvu zatím nepodepsaly. "S přísnými fiskálními pravidly, například zavedením takzvané dluhové brzdy na evropské úrovni, je program sociálních demokratů zkrátka neslučitelný," uvedl Nečas. Rozpor vidí i v tom, že na evropské úrovni ČSSD podporuje přísnou rozpočtovou politiku, která vyžaduje reformy, naopak doma reformy zatracuje.

Sobotka nezastírá, že ČR bude muset snižovat deficity veřejných rozpočtů bez ohledu na to, zda bude součástí "nějakého fiskálního paktu nebo ne". To, že se k němu nepřipojila, jí z hlediska rozpočtové politiky nepřináší žádnou ekonomickou volnost. Schodek rozpočtu ale nelze snižovat bez ohledu na sociální soudržnost, zaměstnanost a ekonomický růst, zdůraznil.

"Občanští demokraté nikdy nebudou uplácet občany slibováním ekonomicky neúnosného sociálního zabezpečení, které vede pouze k obrovským dluhům," řekl Nečas. "Dnes musejí reformovat svou sociální politiku všechny vlády v Evropě. Pokračovat v sociální politice, která slibuje zvyšování sociálních dávek, zavádění nových a dalších sociálních systémů, která slibuje populisticky všechno všem, je v přímém protimluvu proti ekonomické a rozpočtové realitě dnešních dnů. I levicové vlády musejí provádět razantní úsporná opatření," dodal premiér Nečas.

Nečas ale podle Sobotky opomenul, že to jsou "vládní sociální reformy, jež vedou k růstu sociálních rozdílů a přivádějí do chudoby stále větší skupiny občanů včetně těch, které se dříve počítaly do středních vrstev".

Mrzí prý ho, že se premiér na konferenci ODS nevyjádřil k valorizaci důchodů. "Vláda tak slíbila kompenzovat zvyšování cen a teď se k tomu nehlásí," dodal. "Vládě se zcela rozpadl výběr daní, roste veřejný dluh a ukazuje se, že vládní reformy nefungují a budou nutné další škrty, bohužel i v sociální oblasti a v prorůstových výdajích," řekl. ČSSD zpochybňuje i důchodovou reformu a chce ji odložit až na rok 2016, připomněl.

"Od všech těchto problémů premiér odpoutává pozornost útoky na sociální demokracii, protože není schopen přiznat svoji odpovědnost za problémy ve veřejných rozpočtech," dodal Sobotka.

zdroj: ČTK