V olomoucké FN zkoušejí chirurgové operovat s 3D brýlemi

Chirurgové ve Fakultní nemocnici v Olomouci zkoušejí operovat s 3D brýlemi. Novou technologii, která zvyšuje přesnost a bezpečnost zákroku, testují lékaři od minulého týdne při některých laparoskopických výkonech. Medicínské veřejnosti ji poprvé ve střední Evropě představí v tomto týdnu, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

"Operatér i členové jeho týmu mají při výkonu nasazeny obdobné 3D brýle, jaké se používají například v kině. Díky nim lékaři na sále získají lepší představu o anatomických strukturách v operačním poli. Zvyšuje se tím přesnost a bezpečnost operace," uvedl přednosta kliniky Čestmír Neoral. Součástí technologie jsou nejen brýle a monitor, ale také dvě paralelní kamery, které snímají obraz tak, aby mohl být přenášen prostorově.

Novinku, kterou mají olomoučtí lékaři zapůjčenou, si minulý týden vyzkoušel také ředitel fakultní nemocnice Roman Havlík, jenž jako chirurg dochází na kliniku operovat. "Šlo o výkon u pacienta s onemocněním žlučníku. Překvapila mě hloubka zobrazení operačního pole, byla to zajímavá zkušenost. Ve složitých situacích může tato technologie znamenat pro operatéra určitou pomoc," uvedl Havlík.
 
Specialisté z I. chirurgické kliniky pořádají ve středu tradiční workshop pro své kolegy z okolních nemocnic, na němž jim novou 3D technologii předvedou při operaci takzvané hiátové kýly. "Jde v podstatě o operační řešení vnitřní brániční kýly, která se řadí mezi civilizační choroby a projevuje se často pálením žáhy. Pokud selhávají dietní opatření a léky, nebo je tu přímo riziko vzniku karcinomu, přichází na řadu operace," doplnil Neoral.
 
S novinkou se bude moci seznámit v závěru pracovního týdne i na 300 účastníků chirurgického kongresu Petřivalského-Rapantův den, který má jednu z nejdelších tradic v České republice a koná se v Olomouci pravidelně každé dva roky už od roku 1965. Přijedou na něj lékaři i zdravotní sestry z celé České republiky i ze zahraničí. Hlavním tématem letošní odborné akce jsou nádorová onemocnění zažívacího traktu.
 
zdroj: ČTK