Vrchní soud řeší osud zabaveného majetku exmanažera MUS Měkoty

O osudu zabaveného majetku exmanažera Mostecké uhelné Luboše Měkoty rozhodne v příštích dnech Vrchní soud v Olomouci. Majetek mu byl zabaven kvůli kauze údajného tunelování MUS, v níž byl miliardář obviněn. Měkota zemřel náhle v březnu, jeho majetek je však stále obstaven. Na soud se se stížností obrátila jeho údajná dědička. ČTK to řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy. 

"Ve věci Mostecké uhelné se domáhá zrušení zajištění majetku Měkoty jeho dědička. O stížnosti by se mělo rozhodnout v brzké době," řekl ČTK Angyalossy. Podle něj jde o zajištěný majetek v hodnotě zhruba jedné miliardy korun, podle žalobce je to však nižší částka, kolem 700 milionů Kč. 
    
Dědička se na soud obrátila se stížností kvůli zamítavému rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. "Vrchní soud v Olomouci by měl nyní rozhodnout, zda ten majetek bude odblokován či nikoliv. Žádost o odblokování podala budoucí dědička, my jsme odblokování nevyhověli, a ona si poté podala stížnost k vrchnímu soudu," řekl ČTK státní zástupce Petr Šereda. Podle žalobce dědické řízení stále nebylo ukončeno, blíže nechtěl komentovat ani osobu dědičky samotné. Právo již dříve uvedlo, že jde o sestru zemřelého. 
    
Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel ve věku 55 let v březnu letošního roku. Společně s bývalými manažery a vlastníky dolů Antonínem Koláčkem, Markem Čmejlou, Jiřím Divišem, Oldřichem Klimeckým a Petrem Krausem byl loni v červnu obviněn ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. 
    
Obviněným byl následně zabaven majetek. Šereda již dříve ČTK řekl, že jeho výše činí 1,25 miliardy korun. Většina z toho patřila Měkotovi. Bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti jim policie obstavila kvůli obavě, že by je mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí. 
    
V souvislosti s kauzou byl nedávno obviněn kvůli údajné korupci také exnáměstek ministerstva průmyslu Robert Sýkora a zbrojař a lobbista Pavel Musela. Oba si proti tomu podali stížnost, žalobce o nich ještě nerozhodl. Obvinění se týká okolností prodeje státního podílu v MUS. Podle žalobce měl Musela peníze na to, aby loboval a zajistil prodej státního balíku za určitou částku. "Je podezření, že z těchto peněz zaplatil určitou částku panu Sýkorovi, který byl v té době náměstkem ministra průmyslu a obchodu," doplnil Šereda. 
    
Privatizací MUS se zabývá i soud ve Švýcarsku. Soud s pěticí obžalovaných bývalých manažerů a jedním Belgičanem začal v květnu, 10. října má být vynesen rozsudek. Prokuratura navrhla pro manažery pět let nepodmíněně a vysoké peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně. Všichni obžalovaní požádali o zproštění viny ve všech bodech a o uvolnění prostředků zablokovaných ve Švýcarsku. 
 
zdroj: ČTK