322 dětí a 305 rodičů ze 175 rodin na Olomoucku podpořili Dobří andělé

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.

„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.

Pravidelnost pomoci

Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Olomoucku stovky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“

Míšova (6) léčba trvala rok, stále má oslabenou imunitu

Zkušenost s vážnou nemocí a pomocí Dobrých andělů má také čtyřčlenná rodina z Uničova. Lékaři jednomu ze synů diagnostikovali na podzim roku 2017 závažné hematoonkologické onemocnění – multifokální hystiocytózu z Langerhansových buněk. Jedná se o onemocnění, které buďto lokálně napadne jeden orgán, nebo se projevuje multisystémově - kostními a kožními lézemi, bývají napadeny plíce, mozek a také krvetvorba. Míšovi nemoc zasáhla několik obratlů, sedací kost a žebro. Léčbu lékaři zahájili v brněnské nemocnici, která byla vzdálena sto kilometrů od jeho domova. S maminkou dojížděl na plánované hospitalizace, kde mu lékaři podávali chemoterapii, a tělo měl zpevněný korzetem. 

Léčba trvala rok, od té doby dojíždí na pravidelné kontroly. Občas mu lékaři dovolí korzet odložit. „Míša se má dobře, nejhorší je za námi. Pomaloučku se zařazuje mezi předškoláky a v září nastoupí konečně do školy, v loňském roce dostal odklad. Stále ho po náročné léčbě trápí slabá imunita a tak si každý měsíc poleží s virózou,“ vypráví jeho maminka Alice Ivanova, která s manželem vychovává také syna Tomáše (16).

Z pravidelných příspěvků, které rodině Dobří andělé posílají, rodina hradí hygienické potřeby, vitamíny, kvalitnější stravu i potřebné rehabilitace. „Moc si vážíme andělské podpory a každé korunky, která nám pomáhá zvládnout tuhle situaci. Byl to pro nás víc než rok strachu, jestli to ten náš hrdina zvládne. A zvládl. Musíme věřit, že to nejhorší je za námi, i když ten strach už teď bude s námi navždy. Moc moc děkujeme všem Dobrým andělům." Nadace Dobrý anděl rozděluje rodinám příspěvky dárců i určitou dobu po ukončení onkologické léčby z důvodu pomalého návratu pacienta zpět do běžného života. Právě oslabená imunita a častá nemocnost dítěte trápí rodinu nejvíce, rodič se tak nemůže vrátit na plný úvazek zpět do svého zaměstnání.