Academia film Olomouc nabídne 89 filmů

Celkem 89 populárně-vědeckých filmů ve 113 programových blocích a řadu hostů nabídne letošní 47. ročník mezinárodního festivalu Academia film Olomouc, který začne 17. dubna. Už se na něj akreditovalo přes 1000 lidí, což je více než ve stejném období loni. Novinkou bude Science Café na Horním náměstí, kde se budou moci zájemci neformálně setkat s vědci, řekli dnes ČTK pořadatelé festivalu.

Festival odstartuje projekcí v kině Metropol Létající monstra s Davidem Attenboroughem 3D. "Jedná se o vůbec první projekci v 3D v historii festivalu, film navíc získal významná ocenění," uvedl ředitel festivalu Jakub Korda. Pořadatelé pro letošní rok připravili devět tematických okruhů. Hlavním tématem bude Utopie versus Dystopie. "Budeme se zabývat nejen hypotézami o možném konci světa, ale i tím, jaká nás čeká budoucnost a jakou roli mohou sehrát věda a technologie," uvedla programová ředitelka Veronika Klusáková. Dalšími tématy bude například Věda a náboženství, Rousseau čili O výchově, Konopí jaké lék či blok Self Made-Man, které připomenou významné osobnosti jako Billa Gatese či Steva Jobse. Součástí bloku Výchova k atomové válce budou i prohlídky olomouckého protiatomového krytu. Hlavním hostem festivalu bude britský expert na evoluci a genetiku Steve Jones, jenž převezme Cenu AFO za přínos popularizaci vědy.

Do soutěže letos dorazilo přes 200 snímků, z nichž do klání postoupí 19 zahraničních a 14 českých. "Výběr byl velmi těžký, neboť nabídka byla velmi kvalitní. Za branou jsme museli nechat řadu vynikajících dokumentů," doplnil Korda.

Kromě projekcí a přednášek se návštěvníci letos mohou těšit i na takzvané vědecké kavárny každý pracovní den. "Půjde o neformální setkání veřejnosti s vybranými vědci, kteří budou prezentovat svůj výzkum," uvedl Korda.

Na festival se už akreditovalo přes 1000 lidí, loni jich touto dobou byla zhruba 800. Festival se kromě Uměleckého centra UP uskuteční také v kině Metropol a Divadle hudby. Loni se celkem akreditovalo 2700 lidí. "Zájem o festival stále narůstá, před pěti lety jsme začínali na 350 akreditacích. V minulosti jsme museli řešit i situace, kdy se zájemci nedostali na projekce. V Olomouci už ale není moc míst, kam bychom se mohli rozšířit," doplnil ředitel. Náklady na festival letos činí přes tři miliony korun, což je asi o 30 procent méně než před rokem.

Cílem festivalu je prezentovat vědu jako dynamickou, rozmanitou a hravou scénu. Pořadatelem je Univerzita Palackého v Olomouci. Letos se AFO koná do 22. dubna.

zdroj: ČTK