Areál Ovčárna rozjel tři vleky, na svazích je přes půl metru

Na třech sjezdovkách si mohou po celý víkend zalyžovat návštěvníci nejvýše položeného tuzemského střediska na Ovčárně v Jeseníkách. Ode dneška je v provozu i sjezdovka A. Na svazích leží podle provozovatelů v průměru kolem 60 centimetrů přírodního sněhu. Běžkaři však už mají na horách pouze omezené možnosti, trať už není celistvá. Zatímco na Ovčárnu mohou lidé ještě zamířit s lyžemi, ve středisku v Koutech dnes naopak zahájili letní sezonu. 

"Dnes jsme rozjeli i vlek na sjezdovce A, která má 850 metrů. V provozu je i vlek B a C, které jely i přes týden. Na svazích leží do 65 centimetrů sněhu. Je pod mrakem, nesvítí slunce, takže to netaje tak rychle. Dopoledne je však určitě lyžování lepší než odpoledne," řekl dnes ČTK zástupce střediska Josef Figura mladší. Ve středisku je nyní podle něj střední návštěvnost. 
    
Zatímco vyznavači sjezdového lyžování si mohou na Ovčárně stále ještě tratě vybírat, běžkaři už jsou na tom hůře. "Na běžky je to již horší, stopa už není celistvá a už se neupravuje," podotkl Figura. Zástupci střediska plánují, že by provoz alespoň na vleku C udrželi i příští týden. Podle Figury však bude záležet především na počasí i návštěvnosti. 
    
Ovčárna je jediným střediskem v Jeseníkách i na celé Moravě, kde se dá ještě lyžovat. Ostatní lyžařské areály už svůj provoz uzavřely a chystají se na letní sezonu. Například v Koutech se mohou ode dneška svézt lanovkou pěší turisté. Vyrazit odtud mohou po hřebenech Jeseníků nebo na naučnou stezku Rysí skála u horní stanice lanovky. Podle zástupce areálu Petra Marka se letní provoz zahájil zhruba o dva týdny dříve; středisko se definitivně uzavřelo již 19. března. V přípravě na letní sezonu je i středisko v Petříkově, bobovou dráhu chtějí spustit už 18. dubna, o půl měsíce dříve. 
    
Středisko na Ovčárně může vzhledem ke své poloze v přírodní rezervaci mít spuštěné vleky pouze do konce dubna. Zatímco dříve by se zde dalo lyžovat i v květnu, letos bude zřejmě sezona podstatně zkrácena stejně jako v ostatních lyžařských areálech. Loni se středisko uzavřelo 28. dubna. Na horách přitom tehdy stále ještě leželo více než půl metru sněhu. 
 
zdroj: ČTK