Cena vajec možná po Velikonocích klesne

Cena vajec, která vzrostla v důsledku jejich nedostatku na trhu, by už neměla podle vedení Agrární komory (AK) na tuzemském trhu dál stoupat. Po Velikonocích zřejmě mírně klesne, řekl novinářům prezident Agrární komory Jan Veleba. Produkce vajec v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v dosud značně rozšířených menších klecích.

"Stávající situace v komoditě vajec je dána především lehkovážnou politikou státu, kvůli níž jsme v této komoditě přišli o soběstačnost. Cena vajec se už sice na tuzemském trhu asi nevrátí na dvě až tři koruny za kus, nicméně tato krize je pro tuzemské chovatele, kteří investují do potřebných úprav chovů, obrovskou příležitostí. Myslím proto, že se situace bude stabilizovat," uvedl Veleba.

Doplnil, že nedostatku vajec zneužili k navýšení cen někteří obchodníci. Spravedlivá cena v obchodě by podle něj neměla rozhodně překročit pět korun. V některých obchodech se však vejce prodávají i za sedm korun za kus.

V Česku se podle prezidenta AK loni vyprodukovalo kolem dvou miliard vajec, z toho takřka 800 milionů stále připadá na domácí chovy. Celková tuzemská spotřeba dosahovala přibližně 2,6 miliardy vajec.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové produkce vajec letos klesla v celé EU. Kvůli rekonstrukci chovů pokrývali tuzemští chovatelé na začátku roku pouze 60 procent spotřeby vajec v ČR.

zdroj: ČTK