Centrum Olomouce na Vánoce ozdobí 22 metrů vysoká borovice

Centrum Olomouce ode dneška zdobí dvaadvacet metrů vysoký vánoční strom. V novodobé historii oslav nejkrásnějších svátků v roce je jím poprvé borovice těžká (Pinus ponderosa). Městu ji darovalo společenství vlastníků domů číslo 27 a 29 v ulici Skřivánčí v části Olomouce Tabulový vrch. 

Obří strom dnes dělmíci pokázeli a převezli na Horní náměstí. Transport osm tun vážící borovice trval technikům několik hodin. "Vyvrbil se problém s kotvením větví, neboť borovice je má oproti stromům z předchozích let odolnější. Také převoz stromu byl poměrně složitý, je opravdu mohutný," řekla ČTK pracovnice magistrátu Tamara Hegerová. 
    
Nezisková společnost Ekolamp na borovici poté nainstalovala celkem 44.000 kusů úsporných LED diod. Budou rozsvíceny v neděli 24. listopadu při zahájení tradičních vánočních trhů. Osvětlena bude i budova radnice, radniční věž a také stožáry veřejného osvětlení na náměstí. 
    
Výzdobu doplňují světelné řetězy v ulicích, které ústí na Horní náměstí. Celkem se podle mluvčí magistrátu Radky Štědré jedná o 350 metrů řetězů, z nichž 240 je na budově radnice. Město do vánočního osvětlení letos investovalo 770.000 korun, tedy podobnou částku jako v loňském roce. 
 
zdroj: ČTK