Činohra Moravského divadla vstupuje do nového roku s adaptací Rollandovy novely PETR A LUCIE

Setkali se při bombardování Paříže, zamilovali se a vytvořili vlastní svět, do kterého utekli před hrůzami první světové války. Petr a Lucie, jedno z nejkrásnějších děl světové literatury 20. století, uvede na jevišti Moravského divadla legenda nejen slovenského divadla Marián Pecko. Premiéra nás čeká v pátek 19. ledna.  

„To, že u nás v této sezoně bude režírovat pan Pecko, jsem věděl už dlouho dopředu, takže titul jsme hledali společně až posléze. Vybírali jsme téměř půl roku a ve hře bylo asi pět variant, jenže mě pak napadlo, že máme v šuplíku ještě text na Petra a Lucii, který na přání mě a Michaely Doleželové asi před deseti lety zdramatizovala Jana Pithartová. Celou tu dobu jsme si přáli ho někde uvést ve své režii. Bylo těžké potlačit vlastní ega, ale jsem rád, že se nám to podařilo a my jsme tento scénář podstoupili panu Peckovi. To, že v našem divadle může pan Pecko režírovat, je pro mě obrovská událost,“ zdůraznil šéf olomoucké činohry Roman Vencl.

„Nabídku uvést Petra a Lucii jsem rád přijal. Poté mi teprve začaly docházet ty magické souvislosti. Příští rok nás čeká stoleté výročí od konce První světové války a premiéru budeme mít na konci ledna, tedy v době, ve které se začíná odvíjet příběh Petra a Lucie. Je to dílo, které je potřeba v dnešní době uvádět a připomínat tak divákům, že válka není slučitelná se životem,“ doplnil režisér Pecko, který v Moravském divadle režírůje vůbec poprvé.

V titulních rolích se představí spolužáci z Janáčkovy konzervatoře Marek Pešl a Kristýna Krajíčková. „S Kristýnou se dobře známe a po těch čtyřech letech studia na sebe dobře jevištně slyšíme. Na konzervatoři jsem se také poprvé setkal s knihou Petr a Lucie, když jsem se připravoval na maturitu, takže jsem se naučil obsah a něco málo k autorovi Romainu Rollandovi. Bohužel tehdy nebylo tolik času, abych si knihu stihl přečíst, takže jsem neskutečně vděčný, že tuto obrovskou chybu můžu napravit a úžasnému tématu se věnovat dva měsíce v kuse," uvedl Pešl.

Zajímavé je, že v inscenaci se objeví dva páry titulních hrdinů – vedle toho původního i dvojice ze současného světa. „Starší dvojici vymyslel pan režisér Pecko a mně se ten nápad moc líbí. Jsou to Petr a Lucie našich dní, tedy sto let po skončení První světové války. Vnášejí do známého stoletého příběhu nové napětí,“ uvedla dramaturgyně Jana Pithartová. Pár ze současnosti ztvární Petr Kubes a Vladimíra Včelná.  

http://www.moravskedivadlo.cz