Cirkusové městečko festivalu Letní Letná vyroste v Olomouci

Představení mimů, klaunů, bublináře i akrobatů čeká od čtvrtka návštěvníky festivalu nového cirkusu Letní Letná, který se v Olomouci uskuteční druhým rokem. Poprvé na něj přijede i zahraniční host, italský mim, klaun i režisér Paolo Nani. Představení v Korunní pevnůstce jsou určena dětem i dospělým, řekli dnes ČTK pořadatelé akce.

Nani bude na festivalu hostovat s představením beze slov Dopis, jež získalo řadu cen. "Jednoduchý příběh o dopisu zahraje 15 různými způsoby. Například ve stylu westernu, němého filmu, hororu, bez rukou, opilý, pozpátku, překvapeně, jako kouzelník a podobně. Všechny verze mají jedno společné - jsou plné humoru a neuvěřitelného mistrovství, co se dá beze slov vyjádřit," uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.

Od pátku bude připraveno až pět dětských představení denně. Vystoupí mimo jiné Teátr Víti Marčíka, divadlo ANPU, Vojta Vrtek, bublinář Václav Strasser, mim Antonín Novotný či Divadlo Já to jsem. Večery budou patřit zahraničnímu hostu a představením Teátru Víti Marčíka pro dospělé.
 
Nezvyklý vizuální zážitek slibuje interaktivní projekt Cirkus LeVitare. "Jde o průlet moderním žonglováním, v němž je všechno v pohybu. Produkce jsou v rukou, nohou i hlavách zkušených performerů a propojují tanec, žongláž, akrobacii i mluvené slovo. LeVitare budou tam, kde se zdá, že gravitace přestala platit," doplnil Turek.
 
Městečko s cirkusovými šapitó poskytne rodinám i dětem celodenní vyžití. Najdou v něm například fotoateliér Le Petit Cheval, se kterým kočuje Vanda Hybnerová a Saša Rašilov, výtvarné a cirkusové dílny pro děti i dospělé, bar s večerním programem a čajový Show stan.
 
Vstup do městečka bude zdarma, dětská představení budou stát 50 korun, večerní souboru Teátr Víti Marčíka 120 Kč a zahraniční 280 Kč. Festival nabízí zvýhodněné balíčky na dětská a večerní představení. Vstupenky jsou k dostání na www.letniletna.cz, festival se v Olomouci koná do neděle.
 
Hlavní část festivalu Letní Letná se letos uskuteční už podeváté od 19. srpna do 2. září na pražské Letné. První oznámenou hvězdou je kanadský soubor 7 Fingers.
 
Nový cirkus je rozšířený zejména v zahraničí, špičkové soubory působí ve Francii, ale i Skandinávii, Belgii a Španělsku. Vychází z pouličních vystoupení a cirkusu, ale využívá jiné formy a poetiky.
 
zdroj: ČTK