ČSSD chce v Olomouci roční předplatné na MHD i novou trať

Zavedení cenově zvýhodněných celoročních jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Olomouci, bezplatnou přepravu seniorů v tramvajích a autobusech či prodloužení nové tramvajové trati spojující centrum města se sídlištěm Nové Sady až do Slavonína chtějí po podzimních komunálních volbách prosazovat v olomouckém zastupitelstvu sociální demokraté. Novinářům to dnes řekl kandidát ČSSD na primátora Antonín Staněk.

Sociální demokraté dnes v Olomouci zahájili volební kampaň jízdou v historické tramvaji. "V oblasti jízdného MHD jsou v Olomouci nyní velké rezervy. Dosud se například nepodařilo zavést roční předplatné, které může zlevnit dopravu. Zatím máme čtvrtletní a měsíční předplatné a naší vizí je zavést také roční předplatné, které může pomoci i dopravnímu podniku," uvedl Staněk.
 
ČSSD se chce zasadit i o to, aby senioři nad 70 let mohli tramvajemi a autobusy jezdit v Olomouci zdarma bez nutnosti si zdlouhavě vyřizovat speciální doklady. "Je to realizovatelné a ekonomicky nás to nezatíží," podotkl kandidát do zastupitelstva a volební manažer ČSSD Filip Žáček.
 
Sociální demokraté plánují zvýšit počet parkovacích míst na sídlištích, a to například změnou jejich uspořádání. Developeři by podle představ ČSSD měli po dohodě s městem část parkovacích míst u nových obytných domů vyčlenit k veřejnému užívání. Mezi další priority v oblasti dopravy patří rozšíření sítě cyklostezek i odstraňování dalších bariér ve městě, které komplikují pohyb tělesně postiženým lidem či matkám s kočárky.
 
ČSSD se chce také zasadit například o zlepšení hospodaření radnice, jejíž zadlužení v uplynulých letech hlavně kvůli investicím spolufinancovaným EU výrazně vzrostlo. Mezi další priority patří rozvoj školství v univerzitním městě.
 
Volební kampaň dnes v Olomouci zahájila také lékařka Alena Šromová, která se v barvách KDU-ČSL bude ucházet o senátorský post ve volebním obvodě 66 zahrnujícím část Olomoucka a Šumperska. Šromová mezi své priority vedle zdravotnictví, které se potýká s odchodem mladých lékařů do zahraničí, či péče o seniory zařadila také protipovodňovou ochranu. "Vím, že je to složitá problematika, ale budu chtít lobbovat za to, aby se v tom (budování protipovodňové ochrany) pokračovalo a lidé se při každém vzestupu hladiny řeky Moravy či Bečvy nemuseli bát," řekla novinářům Šromová.
 
Lidovci si na Olomoucku před senátními volbami věří. "Naším cílem je uspět v prvním kole a postoupit do druhého kola," podotkl šéf olomouckého okresního výrobu KDU-ČSL Ivo Slavotínek. Šromová navštíví všechna větší města na Olomoucku a Šumpersku. Do volební kampaně se zapojí i řadoví členové KDU-ČSL, kteří na ploty u svých domů pověsí volební poutače.
 
zdroj: ČTK