Čtyři muži jsou obviněni z podílnictví, obohatili se o 204 mil.Kč

Policisté z protikorupčního útvaru obvinili čtyři muže z podílnictví, obohatili se prý o 204 milionů korun. Případ se týká obchodní společnosti Edbusy, která nabízela lidem od února 2007 do ledna 2009 výhodné úvěry. Obvinění měli podle kriminalistů od poloviny roku 2008 převzít řídící pravomoci této akciové společnosti a získat přístupy k již shromážděným finančním prostředkům. Peníze poté vyváděli z bankovního účtu společnosti do zahraničí. Mužům hrozí až osm let vězení, řekl ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. 

"Jeden z obviněných mužů se nachází ve výkonu trestu odnětí svobody pro jinou trestnou činnost, další muž byl vzat do vazby a zbylí dva obvinění jsou stíháni na svobodě," uvedl mluvčí s tím, že ve spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci byl zároveň zajištěn majetek v hodnotě zhruba 20 milionů korun jako výnos z trestné činnosti. Převážně šlo o nemovitosti. 

Obvinění převzali řídící pravomoci akciové společnosti Edbusy v roce 2008, a od té doby kriminalisté jejich počínání mapovali. Čtveřice měla poté iniciovat vznik smlouvy mezi společností Edbusy a další obchodní společnosti se sídlem v Londýně, která se týkala ověřování klientů společnosti Edbusy, jimž měly být poskytnuty půjčky. "Přestože k žádným prokazatelným plněním smlouvy nemělo docházet, londýnské společnosti bylo bankovními transakcemi převedeno zhruba 4,3 milionu eur (110,3 mil.Kč)," uvedl Ibehej. 
    
Případ souvisí s předchozím stíháním statutárních zástupců této společnosti, kteří byli na konci roku 2008 vzati do vazby. Policisté tehdy zároveň zajistili finanční prostředky na bankovním účtu této společnosti. "Obviněné osoby poté měly začít připravovat vyvedení takto zajištěných finančních prostředků tím způsobem, že londýnská obchodní společnost uplatnila pohledávku ve výši cca 3,7 milionu Euro (94,9 mil.Kč) za neuhrazené služby," uvedl Ibehej. 
    
Do případu tehdy vstoupilo také rozhodčí řízení v Německu, které skončilo podle Ibeheje ve prospěch britské společnosti. Ta v roce 2009 pohledávku prodala obchodní společnosti se sídlem na Seychelách. "Po několika měsících došlo k dalšímu prodeji pohledávky jiné britské obchodní společnosti. Ta následně v České republice v rámci exekučního řízení dosáhla výplaty zhruba 93,6 milionu korun," dodal Ibehej. Policisté přitom poukazují na to, že obě britské obchodní společnosti byly prý ovládané obviněnými. "Vznik pohledávky, arbitrážní řízení i následný převod na další subjekty měly být čistě formální, s cílem legalizovat vyvedení finančních prostředků z bankovního účtu společnosti Edbusy," dodal Ibehej. 
    
V kauze společnosti Edbusy byli již loni pravomocně odsouzeni Vrchním soudem v Olomouci dva muži pro podvod a neoprávněné podnikání. Ve vězení si odpykávají 8,5 a osm let. Jejich firma nabízela výhodné úvěry, a to od 100.000 do milionu korun. Každý klient musel ale předem uhradit zálohovou platbu. Edbusy sice platby přijala, její představitelé si ale prý byli dobře vědomi toho, že svým závazkům nebudou schopni dostát. Svým jednáním měli podle rozsudku vylákat od poškozených zhruba 553 milionů korun. Poškozeno bylo na 10.000 klientů. 
 
zdroj: ČTK