Díky nákupu elektřiny na komoditní burze ušetří Olomouc miliony

Olomoucká radnice díky nákupu elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno ušetří příští rok za nákup elektrické energie zhruba 2,5 milionu korun, což je ve srovnání s letošním rokem desetiprocentní úspora. Olomouci se už v předchozích dvou letech podařilo náklady na elektřinu snížit pomocí nákupu elektřiny v elektronické aukci. ČTK to sdělil náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Radnice podle Vlacha vyhodnotila výsledky loňského nákupu elektřiny v elektronické aukci a i když byla cenová úroveň velmi dobrá, rozhodla se uposlechnout doporučení odborníků a k nákupu elektřiny poprvé využila burzovní trh. "Protože na něm lze získat nejlepší ceny, a to od dlouhodobě a průběžně burzou prověřovaných dodavatelů. Navíc se celý proces veřejné zakázky zrychlí, administrativně zjednoduší a můžeme si zvolit dobu, kdy jsou ceny nízko a nakoupit je pro odběratele výhodné" podotkl Vlach.

Díky nákupu na komoditní burze se olomoucké radnici podařilo snížit cenu silové elektřiny v nízkém napětí ze současných 1288 Kč/MWh na 1163 Kč/MWh, což znamená roční úsporu téměř 1,5 milionu korun.
 
Olomoucká radnice financuje nákup elektřiny pro zhruba 50 městských společností a organizací. Kromě základních a mateřských škol, divadel či knihovny se společného nákupu zúčastnila i Moravská filharmonie Olomouc, Správa nemovitostí Olomouce, Technické služby, Zoologická zahrada Olomouc a Dopravní podnik města Olomouce, na který připadá téměř třetina celkové spotřeby města. V případě olomouckého dopravního podniku klesla cena dodávky elektřiny o více než 13 procent na 1320 Kč/MWh, takže příští rok ušetří na nákladech přes milion korun.
 
Náměstek Vlach vypočítal, že radnice příští rok oproti letošním zhruba 25 milionům korun zaplatí za elektrickou energii při očekávané spotřebě téměř 19.000 MWh o 2,5 milionu korun méně.
 
zdroj: ČTK