Divadlo Tramtarie v Olomouci oslaví deset let řadou akcí

Uvedením obnovené legendární komedie I na Batmana občas padne smutek, narozeninovým večerem i křtem almanachu oslaví během dubna olomoucké Divadlo Tramtarie svou desetiletou existenci. Nezávislá olomoucká scéna uvedla svou první inscenaci v únoru 2005, od té doby představila více než pět desítek premiér. Jubileum divadla si budou moci jeho příznivci připomínat řadou akcí po celý duben, řekla dnes novinářům ředitelka divadla Petra Němečková. 

"Za deset let uvedla Tramtarie 55 divadelních premiér, více než 30 scénických čtení a také nespočet koncertů, filmových projekcí a výstav. Divadlo vystřídalo celkem tři domovské scény, kromě Hořícího domu bylo také stálým hostem Divadla Hudby sídlícího na Denisově ulici, od října 2006 až dodnes působí ve Slovanském domě na Hynaisově ulici," uvedla Němečková. 
    
Oslavám divadla je věnován celý duben. Na počátku měsíce se mohou diváci těšit ve třech představeních na znovuobnovenou premiéru jedné z nejúspěšnějších inscenací Divadla Tramtarie, hořko-veselou komiksovou lovestory I na Batmana občas padne smutek. Měla premiéru v roce 2009 a hrála se další čtyři sezony. Jádrem oslav bude slavnostní narozeninový večer 10. dubna, který provede diváky historií i současností divadla. "Program složený z humorných skečů, songů z oblíbených inscenací a dokumentárních filmovými záběrů ze zákulisí příprav inscenací bude zakončen zlatým hřebem večera v podobě křtu zbrusu nového Almanachu věnovaného historii a současnosti Divadla Tramtarie, který vznikl ve spolupráci s divadelní vědou Univerzity Palackého v Olomouci," doplnila Němečková. 
    
Divadlo Tramtarie teď uvádí během sezony pět premiér, odehraje 320 představení včetně výjezdů po Česku a podle Němečkové má téměř stoprocentní návštěvnost. Dosud Tramtarie spolupracovala s 18 režiséry včetně Hany Mikoláškové, Jiřího Jelínka či Konráda Popela, s 33 scénografy a 13 hudebními skladateli. Celkově se na uměleckém i provozním chodu Divadla Tramtarie podílelo na 200 osobností. Za rok 2013 získalo Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti divadla. 
    
O přízeň diváků na divadelní scéně v krajském městě Olomouci se kromě Tramtarie uchází také Divadlo na cucky, Moravské divadlo a hostující soubory nabízí i Divadlo na Šantovce. 
 
zdroj: ČTK