Do pondělí musí nastoupit řidič MKD kvůli plakátům do vězení

Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana, který kreslil na předvolební reklamy, musí nastoupit do vězení nejpozději v pondělí příští týden. Na 100 dní za mříže muže, který ke sloganům psal dodatky a politikům přikresloval tykadla, poslal soud kvůli tomu, že odmítl odpracovat již dříve uložené obecně prospěšné práce i odpykat domácí vězení.

Smetana již dříve uvedl, že do vězení nastoupit nehodlá. V takovém případě by jej musela zadržet policie. Hrozí mu navíc i trest za maření úředního rozhodnutí.

"Do olomoucké vazební věznice musí nastoupit nejpozději do 26. března, což je pondělí příští týden. Pokud odsouzený řádně nastoupí, věznice nám o tom dává písemnou zprávu. Pokud nenastoupí, soud požádá policii, aby dotyčného do výkonu trestu dodala," řekl ČTK předseda olomouckého okresního soudu Michal Jelínek. Podotkl, že pokud se odsouzený skrývá, je po něm vyhlášeno pátrání.

Informaci o tom, zda Smetana do vězení již nastoupil, soud nemá. Informace k odsouzeným neposkytuje ani samotná věznice. Smetana již dříve uvedl, že se verdiktu nepodvolí. "Do vězení nenastoupím, bude na mne muset vydat zatykač a nechat mne zadržet," uvedl v tisku odsouzený řidič. V takovém případě by se však podle soudce mohl dopustit přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. "Když někdo bez závažného důvodu nenastoupí, hrozí mu další trestní stíhání. Odsouzen by tak mohl být k dalšímu trestu," doplnil Jelínek.

Třicetiletý řidič olomouckého Dopravního podniku města Olomouce Smetana podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů však patřilo ODS, která se jako jediná rovněž u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 korun. Vedle toho si měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací. To ale neudělal.

Smetanu potrestala soudkyně Markéta Langerová. Soudkyně, jejíž manžel Ivan Langer byl v tehdejších volbách lídrem ODS v Olomouci, byla od počátku objektem pochybností. Langerová však možnost, že by byla podjatá, opakovaně odmítla.

zdroj: ČTK