Expozice času se připravuje na konec letního času

Šternberk – Tikání hned desíti hodin se ozývá ve foyer Expozice času. Netikají však všechny zaráz. Každé z tzv. „pásmových“ hodin totiž ukazují čas na jiném místě zeměkoule. Návštěvníci expozice tak vidí, kolik hodin je v Honolulu, New Yorku, Londýně, Šanghaji, Tokiu či na Fidži. Všechny tyto hodiny místní pracovníci přetočí v pondělí 28. října o hodinu dozadu. Tehdy se totiž letní čas změní na zimní. 

V expozici je dále funkční model atomových hodin zapůjčený z Královské observatoře Greenwich. Tuto maketu nejpřesnějších hodin na světě pracovníci expozice natahují klasicky ručně. Originál, který je v Německu, však ve skutečnosti funguje jinak. Ovlivňuje změnu času na rádiových hodinách po takřka celém světě, a to na dálku. Časový údaj z těchto atomových hodin se promítá do rádiové stanice DCF 77. Ta vysílá signál, podle něhož se synchronizují rádiové hodiny, které si tak samy dokážou nastavit čas, datum, dokonce i změnu letního času na zimní a naopak. 
 
Ve vitrínách expozice, kde stojí vzácné kousky z rozsáhlé sbírky, se však čas zastavil a zůstane to tak dál. Starobylých hodnotných hodin se totiž nemůže nikdo dotýkat, aby zůstaly co nejlépe zachované. Jedná se o hodiny sloupkové, nástěnné, salónní orloje, miniatruní hodiny zabudované ve vycházkové holi nebo ty, které vypadají jako dělostřelecký granát. Přestože jsou funkční, němé zůstanou také výrobky legendárního šternberského podniku Chronotechna, mezi kterými stojí skvosty jako třeba slepecký budík.