Gang, který přepadával seniorky, prostějovští policisté dopadli

Prostějovští policisté dopadli trojici pachatelů podezřelou ze série přepadení seniorek. Šlo o 19 případů, ženám strhávali na ulicích města z krku zlaté řetízky. Nejstarším ženám bylo 83 let, při přepadení nebyl nikdo zraněn. Z krádeží jsou obviněni dva muži a jedna žena. Podle policistů mají na svědomí i odcizení 12 starších aut.

"Škoda je vyčíslena zhruba na 68.000 korun. Přestože není velká, společenská nebezpečnost vysoká byla. Pachatelé cíleně útočili na seniorky, u nichž očekávali, že se nebudou bránit. Šlo o záležitost několika sekund. Jsme velmi rádi, že se nikomu nic nestalo. Šlo však o morální újmu, byly to často citlivé věci. Jedna z poškozených měla na řetízku prsten zemřelého manžela," řekl dnes novinářům šéf prostějovské policie Pavel Novák.

Policisté zadrželi dva muže ve věku 24 a 26 let a osmnáctiletou dívku. Všichni jsou z Prostějova a jsou nezaměstnaní. K trestné činnosti se doznali a s policií spolupracovali.
 
Trojice podle policie seniorky přepadávala od konce července, poslední případ zaznamenali minulý pátek. Ženám pachatelé z krku strhli celkem 25 řetízků a devět přívěsků. Pachatelé si většinou důchodkyně vytipovali, využili moment překvapení a šperky poté ženám strhli. Přitom chodili pěšky či jeli na kole. Nejčastěji se přepadení odehrávala v pondělí a v pátek.
 
Kvůli rozsáhlému počtu přepadení policisté nasadili veškeré síly, v ulicích města se pohybovali v uniformách i v civilu. Pomáhala jim také městská policie. "To, co se dělo poslední 1,5 měsíce, nás nadzvedávalo ze židle. Omezili jsme měření rychlosti a další činnost, vše se zaměřilo na tyto případy," uvedl ředitel strážníků Jan Nagy.
 
Právě strážníci předali policistům několik tipů. Nakonec byl mezi nimi i hlavní pachatel, jehož v pondělí zadrželi v centru města. "Měl na svědomí 13 z 19 útoků, zbylé pachatele jsme zadrželi v úterý. U osmnáctileté dívky máme zadokumentovány dva útoky," doplnil Novák.
 
Podezřelým policisté dokázali i odcizení starších aut v ulicích města. Šlo o deset aut Škoda 105 a 120 a dvě auta Škoda Favorit. Auta podle policistů používali, některé prý zpeněžli v kovošrotu.
 
zdroj: ČTK