Hospodaření Olomouce za loňský rok skončilo přebytkem 36 milionů korun

Loňské hospodaření olomoucké radnice skončilo přebytkem 36,4 milionu korun. Olomouc vstoupila do loňského roku s rozpočtem 2,21 miliardy korun, díky dotacím v průběhu roku vzrostl na téměř 2,5 miliardy Kč. Hospodaření Olomouce končí přebytkem pravidelně, například loni činil 70 milionů korun.

"Loňský přebytek byl oproti předchozímu roku nižší proto, že loni v listopadu a prosinci došlo k velkému propadu ve výběru jednotlivých daní," řekl ČTK náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Vedení města s přebytkem hospodaření počítalo. Zastupitelé proto už loni v prosinci zapojili do rozpočtu na letošní rok z loňského předpokládaného hospodářského výsledku zhruba 20 milionů korun.

"Jedná se o peníze vybrané na poplatních za provozované výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály, které jsme kvůli dříve nevyjasněné legislativě blokovali na speciálním účtu," uvedl Vlach.

Doplnil, že většinu dalších peněz z přebytku loňského hospodaření tvoří účelově vázané peníze na investice. "Po jejich odečtení nám zůstalo volně k dispozici necelého půl milionu korun," řekl náměstek.

Do letošního roku olomoucká radnice vstoupila s rozpočtem s příjmy 2,36 miliardy korun a výdaji 2,44 miliardy Kč. Náklady na výdaje dokryje z úvěru 176 milionů Kč.

zdroj: ČTK