Japonská Onamba zavře továrnu v Olomouci a propustí 80 lidí

Japonská společnost Onamba ještě letos zavře továrnu v Olomouci, ve které od roku 2001 vyrábí kabelové svazky, a propustí osm desítek ze stovky zaměstnanců. Zbývajících 20 pracovníků bude zajišťovat obchodní činnost. ČTK to dnes řekl Jaroslav Mikšaník z olomouckého úřadu práce. Onamba byla jedním z prvních zahraničních investorů, kteří zamířili do olomoucké průmyslové zóny. 

"Společnost Czech Republic Onamba oznámila, že japonský majitel firmy rozhodl o ukončení výroby. Do konce roku 2013 proběhne vystěhování technologií z výrobních prostor," uvedl Mikšaník. V továrně firmy Onamba montují kabelové svazky hlavně ženy, pro které bude podle Mikšaníka nyní problém najít nové pracovní uplatnění. 
    
Firma Czech Republic Onamba loni v olomoucké továrně snížila výrobu o 65 procent ze 190 milionů korun v roce 2011 na 68 milionů korun. "Bylo to zapříčiněno přesunutím veškeré fotovoltaické výroby do společnosti Vietnam Onamba," stojí v její výroční zprávě. Výroba kabelových svazků loni stagnovala. 
    
Celkové tržby společnosti Czech Republic Onamba včetně obchodní činnosti loni klesly meziročně o šest procent z 571 milionů korun v roce 2011 na 535 milionů korun. Zatímco v roce 2011 firma vykázala čistý zisk bezmála 48 milionů korun, tak v roce 2012 skončila v sedmimilionové ztrátě. 
    
Většinu tržeb loni firma Czech Republic Onamba získala díky exportu, na který připadlo 429 milionů korun. V tuzemsku společnost utržila 106 milionů korun. 
    
Společnost Czech Republic Onamba s.r.o. vznikla v září 2000 a o rok později zprovoznila závod průmyslové zóně v Olomouci-Holici. Jejím jediným vlastníkem je japonská společnost ONAMBA CO., LTD. 
 
zdroj: ČTK