Lena Chemical ve Šternberku chystá stavbu nové továrny

Nový závod na výrobu stavební a nátěrové chemie, ve kterém bude pracovat až pět desítek lidí, chce ve Šternberku na Olomoucku postavit společnost Lena Chemical. Firma už ve Šternberku má jednu provozovnu a kvůli rostoucí poptávce potřebuje zvýšit výrobní kapacity. ČTK informaci získala z databáze EIA.

Nový závod by měl roční kapacitu 2000 až 3000 tun přípravků, které se na stavbách používají například jako ochranné nátěry či malty. V areálu mají být prostory pro výrobu a skladování i zázemí pro výzkum a vývoj nových produktů. Pokud firma získá všechna potřebná povolení, tak chce stavbu zahájit příští rok a dokončit v roce 2016.
 
Investici, jejíž výše nebyla zveřejněna, firma Lena Chemical zdůvodnila tím, že spotřeba jejích přípravků v Česku i na Slovensku roste. "Společnost navíc již delší dobu připravuje expanzi na další trhy jižní Evropy a Balkánu, což přináší další požadavky na zvýšení výroby," stojí v oznámení.
 
Nová továrna ve Šternberku zaměstná až 50 lidí. Šternbersko v červnu vykázalo nezaměstnanost 8,6 procenta, zatímco v celém Olomouckém kraji byla o desetinu procentního bodu nižší. "Šternbersko patří v Olomouckém kraji k oblastem se střední až vyšší nezaměstnaností," uvedl analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.
 
Společnost Lena Chemical byla založena v roce 1994. V následujících letech postupně expandovala na Slovensko, do Rakouska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Bulharska a Švýcarska.
 
V loňském roce firma Lena Chemical vykázala tržby 70 milionů korun, které byly zhruba stejné jako v roce 2012. Zisk společnosti ale klesl ze 4,8 milionu korun v roce 2012 na 2,9 milionu korun. Firma v roce 2013 zaměstnávala v průměru dvě desítky lidí.
 
zdroj: ČTK