Libavá se znovu otevře turistům, chystá se Bílý kámen

Vojenský výcvikový prostor Libavá se za dva týdny v sobotu znovu otevře cyklistům a pěším turistům. Veřejnosti se otevírá již podruhé v tomto roce, a to v letní etapě akce s názvem Bílý kámen. Podle pořadatelů budou zdejší silnice protínající nedotčenou přírodu podstatně volnější než při její jarní části. Tehdy se na Libavou vydalo téměř 3700 návštěvníků.

"Jak se jednoznačně ukázalo, Letní Bílý kámen je žádoucí, protože mnozí z těch, co ho absolvovali, hodnotili ho právě z důvodů volnějších tras velmi vysoko. To byl také jeden z důvodů, proč armáda povoluje pořádání dvou akcí v jednom roce," informoval ČTK spolupořadatel Jaroslav Koš.
 
Cyklisty, ale i pěší turisty či jezdce na koních čeká více než 100 kilometrů povolených tras, na které budou moci nastoupit z různých směrů libavského vojenského prostoru. Jeho brány se otevřou výjimečně veřejnosti od Mrskles, Smilova, Kozlova, Velkého Újezdu, Daskabátu či potštátského Kovářova. Stejně jako v loňském roce připravují pořadatelé pro rodiny s dětmi a starší účastníky také autokar.
 
Lidé se přitom dostanou i na místa, která nejsou běžně zpřístupněna. Půjde například o odsvěcený kostel ve Městě Libavá, ve kterém se chystá výstava pěti desítek nejzdařilejších fotografií z jarní etapy akce. Lidé se zde budou moci vydat také prohlédnout i rekonstruovaný libavský větrný mlýn s expozicí o životě původních obyvatel tohoto kraje. Otevřen bude rovněž poutní kostel Stará Voda, libavskou přírodu budou moci návštěvníci zhlédnout i z vyvýšené generálské pozorovatelny nad Velkou Střelnou.
 
Akce s názvem Bílý kámen má na Libavé dlouholetou tradici, během dvou desetiletí se akce zúčastnilo téměř 70.000 cyklistů a turistů. Poprvé sem lidé vyrazili 1. května 1994, od té doby účastníci najeli nebo nachodili po území vojenského výcvikového prostoru Libavá podle odhadů pořadatelů minimálně přes tři miliony kilometrů cykloturistických tras.
 
Letní etapa se pojede na Libavé teprve potřetí. Předloni její první ročník absolvovalo téměř půldruhého tisíce účastníků, loni se kvůli špatnému počasí vydalo na Libavou jen 300 návštěvníků.
 
zdroj: ČTK