Lyžaři, dejte si v Jeseníkách pozor na lyže!

Policisté s příchodem zimní sezony varují lyžaře mířící do Jeseníků před krádežemi lyžařského vybavení. Případy, kdy návštěvníci hor přijdou o lyže či snowboardy, tam řeší každoročně. Policisté se proto v současné zimě znovu chystají do hor, aby lyžaře nabádali k opatrnosti. Zájem zlodějů o toto sportovní vybavení již nyní zaznamenali policisté například v Prostějově či v Přerově. Pro lyže si pachatelé chodí především do málo zabezpečených sklepů.

"Lyžaři si nejčastěji odkládají lyže u restaurací a nechávají je tam bez dozoru. Nechávají je také jako ve výkladní skříni v autě a jdou si nakoupit. Měli jsme například případ, kdy bylo vyloupené auto, odkud se ztratily patery lyže a lyžáky," řekla ČTK jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Policisté na severu regionu se proto i letos chystají vydat za lyžaři přímo do lyžařských areálů. "Nechali jsme si udělat letáčky například i do penzionů, aby to měli lyžaři na očích, když budou vycházet na sjezdovku," doplnila mluvčí.

Podobné akce chystají i šumperští policisté. "Lyžuje se už v Koutech i na Červenohorském sedle, policisté to dělají, jakmile se sezona rozjede, na preventivní akce se chystáme," řekl ČTK mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Loni zamířily desítky policistů do lyžařských středisek na šumperské i jesenické straně. Strážci zákona navštívili například areály na Ramzové, Ostružné či Červenohorském sedle. Kontrolu zaměřili nejen na jejich auta, ale i prostory před restauracemi.

Na horách díky teprve rozjíždějící sezoně zatím policisté podobné případy nezaznamenali. Policisté je však nyní řeší mimo turistické oblasti. Zloději se na lyžařské vybavení zaměřují například při vykrádání sklepů. V Prostějově se například v polovině prosince se společných sklepních prostor v ulici Palackého v Prostějově ztratily sjezdové lyže, boty i pár běžeckých lyží. Škodu policisté vyčíslili téměř na 12.500 korun. Podobný případ vyšetřovali přerovští policisté. Nedávno se tam zloděj vloupal do tří sklepů v Sokolské ulici, odkud si mimo jiné odnesl dvoje lyže.

zdroj: ČTK