MfD: Investor Šantovka Tower kvůli územnímu plánu žaluje Olomouc

Developerská společnost Office Park Šantovka, která v sousedství historického centra Olomouce plánuje postavit 75 metrů vysokou budovu Šantovka Tower, podala kvůli nedávno schválenému území plánu žalobu na olomouckou radnici. Územní plán totiž stavbě výškového domu a dalším plánovaným budovám v jeho okolí brání, píše dnešní regionální vydání Mladé fronty Dnes (MfD).

"Ano, žalobu jsme podali. Dále se k tomu nebudeme vyjadřovat," řekl listu mluvčí projektu Šantovka Tower Juraj Aláč. Nový územní plán v ochranném pásmu městské památkové rezervace nastavil nové výškové limity, do kterých se plánované stavby nevejdou. Advokát developerské firmy argumentuje tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo už od roku 2008 a že těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu.
 
Olomoucký primátor Martin Major (ODS) po schválení územního plánu novinářům řekl, že investor Office Park Šantovka nemá problémy s územním plánem, ale s ochranou historické části Olomouce. Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace totiž zakázalo ministerstvo kultury, což se poté promítlo v územním plánu.
 
Stavba výškové budovy Šantovka Tower, na které se podílí podnikatel Richard Morávek, má četné odpůrce i příznivce. Šantovka Tower by se díky svým 75 metrům dělila s radnicí o pozici druhé nejvyšší stavby v Olomouci. S její stavbou vedle památkářů nesouhlasí i někteří odborníci, kteří tvrdí, že by poškodila panorama historického centra Olomouce. Podle investorů panorama narušeno nebude.
 
zdroj: ČTK