Ministr Holcát odvolal ředitelku Psychiatrické léčebny Šternberk

Ministr zdravotnictví Martin Holcát včera odvolal z funkce ředitelku Psychiatrické léčebny ve Šternberku na Olomoucku Dagmar Malotovou. ČTK to řekla Malotová, která v čele psychiatrické léčebny stála od začátku roku 2011 a s odůvodněním svého odvolání nesouhlasí. ČTK zjišťuje vyjádření ministerstva zdravotnictví, které je zřizovatelem Psychiatrické léčebny ve Šternberku.

"Byla jsme zcela nečekaně odvolána. Důvody odvolání, které pan ministr zmínil, byly velmi vágní," uvedla Malotová. Dočasným řízením Psychiatrické léčebny ve Šternberku ministr podle Malotové pověřil primářku oddělení pro ženy Hanu Kučerovou, která neuspěla v předchozím výběrovém řízení, v němž zvítězila Malotová. "V dohledné době má být vyhlášeno nové výběrové řízení," dodala.
 
Ministerstvo podle Malotové její odvolání zdůvodnilo kontrolou, kterou zahájilo v léčebně poté, co obdrželo dopis od některých nespokojených lékařů. "Léčebna je v plusu a zvýšila se kvalita péče o pacienty. Minulý ministr zdravotnictví (Leoš Heger z TOP 09) byl s mojí prací velmi spokojený a ministr (Holcát), který ještě ani není odsouhlasený parlamentem, si mě dnes k sobě pozval a odvolal," uvedla Malotová.
 
Kontroloři podle Malotové v psychiatrické léčebně neskončili svoji práci a managementu léčebny zatím nic zásadního nevyčetli. "To, co mi pan ministr sdělil, nebyly vůbec relevantní údaje. Nesouhlasím s tím," řekla Malotová, podle které se výtky ministerstva zdravotnictví týkaly například klinické studie, na které se šternberská léčebna podílí.
 
Malotová podotkla, že jako jediná ředitelka psychiatrických léčeben je členkou TOP 09, takže její odvolání může mít i politický podtext. "Ministr mi řekl, že pokud se to všechno objasní, tak se můžu přihlásit do nového výběrového řízení. Hodnotím to (odvolání) jako politickou čistku a velice mě to vadí, protože jsem demokrat. Ve zdravotnictví dělám 30 let a vždy pro mě na prvním místě byli pacienti," dodala.
 
V psychiatrické léčebně ve Šternberku se léčí lidé trpící demencí, schizofrenními onemocněními, mentální retardací či depresemi. Součástí zařízení je i dětské oddělení a oddělení léčby závislostí.
 
zdroj: ČTK