Mladíci si odpykají za brutální napadení muže v Rosicích 14 let

Za loňské brutální napadení osmačtyřicetiletého muže v Rosicích na Brněnsku si dva dvaadvacetiletí mladíci odpykají ve vězení 14 let. Rozhodl o tom Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti němuž se obžalovaní odvolali. Podle soudu bylo jejich jednání surové a bezcitné. Okradeného a těžce zraněného muže svlékli do naha a nechali jej ležet několik hodin na mrazu. Život mu zachránil až kolemjdoucí. Ukradli mu 76 korun.

"Odvolání nejsou důvodná. Tresty vrchní soud nepovažuje za nepřiměřeně přísné," uvedl dnes předseda senátu Vilém Ravek. Podle senátu mohli být mladíci naopak souzeni ještě daleko přísněji, a to za pokus o loupežnou vraždu, kde je sazba vyšší.

"Poškozený byl velmi surově napaden, zranění byla bolestivá a mnohočetná. Navíc byl vysvlečen do naha, venku byly přitom mrazivé teploty. Na místě je i uvažovat o tom, zda nešlo o určitou formu trýznění," uvedl předseda senátu.

Jiří Kůt a Martin Živkov napadli muže bezdůvodně loni v říjnu, když se přesouvali z jedné restaurace do druhé a na potemnělé ulici potkali muže s bicyklem. Svou oběť nejprve bezdůvodně srazili ze srázu a poté jej bili pěstmi a kopali do něj. Muže prohledali, ukradli mu peníze a strhali z něj oblečení a obuv. Jeho svršky částečně roztrhali a rozházeli po okolí a muže s poraněním hlavy a hrudníku zanechali nahého ležet na místě. Teplota se pohybovala kolem pěti stupňů pod nulou. Pomoc mu po čtyřech hodinách na mrazu zavolal kolemjdoucí. Policie našla opilé mladíky v jedné z rosických restaurací, kde nad ránem v zakrváceném oblečení popíjeli.
 
Oba muži se dnes u soudu domáhali toho, aby jejich jednání bylo posouzeno mírněji. Soudu navrhovali, aby je potrestal za těžké ublížení na zdraví a uložil jim nižší tresty. Živkov poukazoval na to, že s policií od počátku spolupracoval a napomáhal objasnění činu. Jeho jednání bylo prý ovlivněno opilostí. "Chtěl bych se za to omluvit, je mi to líto, stalo se to, dalo by se říci, přímo omylem. Nechtěl jsem rozhodně nikoho zabít," uvedl dnes před soudem mladík. Svého činu litoval i jeho stejně starý kamarád. "Chtěl bych se omluvit poškozenému za svůj podíl, co se stalo. Je mi strašně moc líto, čeho jsem se dopustil. Trest si zasloužím. Přesto, že si skutek nepamatuji, nevěřím, že bych chtěl někoho zabít nebo mu ublížit," hájil se muž.
 
Stejný názor jako senát měl i žalobce, podle kterého je trest pro oba mladíky na místě. "Brutalita a surovost jednání obou obžalovaných byla značná," podotkl státní zástupce.
 
Podle kriminalistů patří kauza do skupiny případů označovaných jako happy slapping (spokojené fackování). Pachatelé sice oběť oloupili, ale šlo jim spíš o to, aby se útokem pobavili, než ji připravili o hotovost.
 
zdroj: ČTK