Mora Moravia zvýší počet zaměstnanců

Společnost Mora Moravia zvýší díky rozhodnutí slovinského výrobce domácích spotřebičů Gorenje o přesunu výroby sporáků z finského Lahti do závodu Mory počet zaměstnanců o zhruba 60 až 70. Mora Moravia, kterou Gorenje ovládá, nyní zaměstnává asi 600 lidí. S náborem nových pracovníků firma začne zřejmě v dubnu. Novinářům to dnes řekl jednatel společnosti Mora Moravia Simon Kumer.

Vedení Gorenje se podle něj rozhodlo přesunout produkci varné techniky z finského závodu s cílem koncentrovat výrobu sporáků v továrně v Hlubočkách na Olomoucku, kde Mora Moravia sídlí. "Je to nová strategie, která má zefektivnit náklady na výrobu," uvedl Kumer.

Výrobu v Lahti Gorenje zastaví podle něj do července. V létě chce z finského závodu přestěhovat do Hluboček potřebné technologie. "V září by již v tomto závodu měla fungovat výroba z uzavřené finské továrny," uvedl Kumer.

V souvislosti s rozhodnutím skupiny Gorenje nechá Mora zrekonstruovat jednu z hal. Stavební práce si vyžádají asi 11 milionů korun. "Celkově s přesunem technologií projekt bude stát zhruba 2,5 milionu eur (asi 62 milionů korun)," uvedl Kumer.

Závod v Lahti ročně vyráběl 53.000 elektrických sporáků. Továrna v Hlubočkách by měla pokrýt celý objem výroby. "To je naším cílem, protože zákazníci budou pokračovat v odběrech sortimentu," uvedl jednatel Mory Moravia Vítězslav Růžička.

Společnost Mora Moravia loni vyrobila podle Kumera asi 380.000 spotřebičů, což je o šest procent více než v roce 2010. Nárůst prodejů firma zaznamenala podle něj na trzích východní Evropy a v Rusku. Nejvýznamnější část produkce Mory Moravia tvoří samostatně stojící sporáky. Do výrobního portfolia firmy dále patří vestavné sklokeramické desky, plynová topidla a odsavače par.

Společnosti z Hluboček - Mariánského Údolí vzrostl čistý zisk ze 40,6 milionu korun v roce 2009 na předloňských 48,9 milionu Kč. Za prodej vlastních výrobků a služeb firma utržila v roce 2010 zhruba 1,28 miliardy korun, o rok dříve to bylo 1,24 miliardy Kč. Loňské hospodářské výsledky zatím nezveřejnila.

zdroj: ČTK