Muž si odpyká 12,5 roku za pokus vraždy dvou bezdomovců

Za pokus vraždy dvou bezdomovců před brněnským nádražím si sedmadvacetiletý Martin Teplý odpyká ve vězení definitivně 12,5 roku. Trest uložený krajským soudem, proti kterému se odvolal obžalovaný i státní zástupce, mu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

Podle rozsudku muž oba žebrající bezdomovce po malicherném sporu střelil loni v červnu jednou ranou do břicha. Muži útok přežili, život jim zachránila neprodlená operace.

Odvolací soud se s krajským soudem ztotožnil v právní kvalifikaci, že jde o pokus vraždy dvou lidí a o nedovolené ozbrojování. "Krajský soud správně zhodnotil i situaci, za jakých došlo k této události, kdy se výraznou měrou na ní podíleli i samotní poškození, kteří obžalovaného k tomuto jednání vyprovokovali. Trest 12,5 let je adekvátní," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Petr Angyalossy. Odvolací soud pouze napravil formální vadu rozsudku týkající se pistole obžalovaného.
 
Teplý, který byl při incidentu stejně jako jeho protivníci opilý, potkal bezdomovce časně ráno před brněnským nádražím. Střetl se s nimi ve chvíli, kdy si kupoval bagetu. V té chvíli jej začali obtěžovat bezdomovci a žebrali peníze. Teplý jim mince nedal a po chvíli vytáhl pistoli. Několik minut ji držel v ruce podél těla a poté, co jej muži bez domova dále provokovali, každého z nich jednou ranou střelil do břicha. Po činu utekl a přespal v motorkářské klubovně. Později jej vypátrala policie.
 
Trest mu byl uložen mimořádně pod spodní hranicí trestní sazby, která jinak činí 15 až 20 let. Soud přihlédl k tomu, že poškození obžalovaného vyprovokovali, chtěli po něm peníze, vyrazili mu jídlo z ruky. Při následné hádce je obžalovaný upozorňoval, že má u sebe pistoli. "Poté, co ji vytáhl, muži jej provokovali, ať ji použije. Jsou to okolnosti, které svědčí ve prospěch obžalovaného. Nebyl tím iniciátorem konfliktu. Bohužel reagoval zcela neadekvátně a dal volný průchod své agresivitě, se kterou má problémy," doplnil mluvčí soudu.
 
Při odvolání tak dnes neuspěl žalobce, který žádal přísnější trest, ani obžalovaný. Ten tvrdil, že se bránil útoku poškozených, a mohlo tak jít o nutnou obranu. S tím se však soudci neztotožnili. Poukázali mimo jiné na to, že na každého z mužů vystřelil ze vzdálenosti 30 a 40 centimetrů. Mířil přitom do břicha, ve kterém se nacházejí životně důležité orgány. 
 
Teplý je vyučený automechanik, jenž sdílel zálibu ve zbraních a věnoval se i sportovní střelbě. Před časem přišel o zbrojní průkaz. Vojenskou pistoli proto držel nelegálně. Koupil ji údajně loni spolu s několika náboji na burze na Kutnohorsku. Soud je proto potrestal také za nedovolené ozbrojování.
 
zdroj: ČTK