Muž si odpyká za ozbrojené přepadení jatek 7,5 roku

Za ozbrojené loupežné přepadení majitele jatek a jeho zaměstnanců v Mladějovicích na Olomoucku si 30letý Petr Marek odpyká ve vězení 7,5 roku. Původní osmiletý trest od olomouckého krajského soudu mu včera o půl roku snížil Vrchní soud v Olomouci. Důvodem bylo, že škoda vzniklá při přepadení byla podle soudců podstatně nižší. Marek podle rozsudku s dalšími dvěma neznámými pachateli majitele a jeho zaměstnance přepadli předloni se samopalem v ruce. Muže svázali, pověsili na háky a odjeli s uloupenými stravenkami, penězi a nákladem masa.

"Obžalovaný způsobil touto loupeží škodu 108.000 korun, což nedosahuje značné škody a jedná se o prostou loupež se sazbou od dvou do deseti let. Uložili jsme mu proto nově 7,5 roku ve vězení s ostrahou," řekl ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy. Škodu původně krajský soud vyčíslil téměř na 800.000 korun, podle odvolacího soudu však do toho nelze zahrnovat cenu vozidla, které pachatelé využili jen k odvozu z místa činu. "Pachatelé neměli v úmyslu se automobilu zmocnit, pouze se jím přesunuli na druhou stranu obce, kde přesedli do svého vozu. Dodávku zde zanechali neporušenou s klíčky v zapalování," doplnil mluvčí.

V případu byli obžalováni ještě Petra Staňa a Zdeněk Vitásek. Oba však krajský soud již dříve zprostil obžaloby, čin se jim prokázat nepodařilo.
 
Marek, který zbraň opatřil a následně ji prodal, svou vinu původně popíral. Poté však napsal krajskému soudci a k přepadení se přiznal. Nakonec ale uvedl, že se loupeže účastnil s jinými muži. Své přiznání později už komentovat nechtěl a dnes před odvolacím soudem tvrdil, že bylo učiněno pod nátlakem a účast na přepadení znovu popíral. "Obžalovaný pokaždé popisoval situaci jinak a je potřeba tuto výpověď hodnotit velice obezřetně. S ohledem na ostatní důkazy je zřejmé, že vina obžalovaného byla zcela nepochybně a spolehlivě prokázána," dodal Angyalossy.
 
Podle rozsudku Marek s ostatními dvěma pachateli přijeli do areálu bývalého zemědělského družstva v Mladějovicích v březnu před dvěma lety. Byli maskovaní, na sobě měli uniformy s nápisem policie a v ruce drželi funkční samopal, takzvaný škorpion, a baseballovou pálku. Nejprve svázali dva zaměstnance, pověsili je na háky a poté narazili i na majitele jatek. Muže svázali a odtáhli jej do jeho domu, kde po něm požadovali peníze a vyhrožovali mu zastřelením. Jeden z pachatelů přitom vystřelil. Lupiči prohledali byt a odcizili stravenky, peníze, plynovou pistoli, mobil a cigarety. Přepadeného odtáhli do zpracovny masa ke svázaným zaměstnancům.
 
Tři obžalované dopadla předloni v listopadu v centru Olomouce zásahová jednotka. Zadržela je v bytě, v denním baru a na ulici. Policisté tehdy uvedli, že zbraň, kterou pachatelé při loupežném přepadení použili, kolovala v místním podsvětí a zločinu neposloužila poprvé.
 
zdroj: ČTK