Muž z Olomouce zemřel na otravu metanolem, potvrdila pitva

Pitva potvrdila, že třiapadesátiletý muž z Olomouce zemřel na otravu metylalkoholem. Muž zemřel při převozu v sanitce, v krvi měl 0,55 promile metanolu. ČTK to řekl mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant. Jde o pátou oběť jedovatého alkoholu v Olomouckém kraji. Další čtyři lidé skončili v nemocnici.

"Pitva potvrdila, že příčinou úmrtí byla otrava metanolem v kombinaci s kardiovaskulárním onemocněním, kterým pacient trpěl," uvedl mluvčí fakultní nemocnice. Muže převzali záchranáři v pondělí v ordinaci praktické lékařky, kde začal kolabovat. Podle náměstka ředitele krajské záchranné služby Jana Weinberga zemřel při převozu na zástavu krevního oběhu a nepomohly ani pokusy lékařů obnovit jeho životní funkce. Jeho úmrtí oznámil ve Sněmovně ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Muž alkohol popíjel doma z neokolkovaných lahví.

Všechny dosavadní případy smrtelných otrav byly z Přerovska. Metylalkohol má na svědomí v kraji život třiapadesátileté ženy z Prosenic a třiasedmdesátiletého muže z Brodku u Přerova. Otravě podlehl také pětačtyřicetiletý muž, jenž byl do nemocnice převezen z ubytovny v Oseku nad Bečvou. Alkohol popíjel s jednadvacetiletou ženou, která byla nalezena mrtvá na pokoji. Otravu metylalkoholem naopak neprokázala pitva třiašedesátiletého muže z Kojetína na Přerovsku, který byl nalezen v polovině září na přerovském nádraží.
 
Další lidé museli být kvůli požití metanolu hospitalizováni. Otravu smrtícím jedem přežila dvaapadesátiletá žena z Brodku u Přerova. Policistům řekla, že pila Švestkovou vodku Ostravské likérky. Firma tohoto jména ale neexistuje. Po dlouhé odmlce přijali nemocnice na konci října další tři pacienty. Šlo o dva osmačtyřicetileté muže z Prostějova, kteří alkohol popíjeli společně. Vyvázli bez trvalých následků. Poté přijala olomoucká fakultní nemocnice s otravou metanolem také čtyřiapadesátiletého muže z Moravské Třebové, následně ho ale předala do péče psychiatrické léčebny ve Šternberku.
 
Policisté v souvislosti s touto kauzou obvinili jen v kraji tři lidi, hrozí jim až deset let vězení. Je mezi nimi pětačtyřicetiletý majitel oseckého motorestu, k němuž patří i ubytovna. Odtud pocházely dvě ze čtyř obětí otrav v regionu. Kromě tohoto muže obvinili policisté v souvislosti s otravami metanolem také ženu z Brodku u Přerova, která podle policie závadný alkohol prodávala. Stíhají také třiačtyřicetiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Všichni jsou stíháni na svobodě.
 
Otravy metylalkoholem si v celé zemi vyžádaly už 32 obětí, 90 lidí bylo hospitalizováno. Policie kvůli tomu stíhá 61 lidí, z nichž 29 je ve vazbě. Někteří přeživší budou mít doživotní následky, zvláště poškozený zrak.
 
zdroj: ČTK