Muže obžalovaného z organizování prostituce zprostil soud obžaloby

Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby šestašedesátiletého Jaroslava Zetě, který se zodpovídal z organizování prostituce nezletilé dívky. Propustil jej i z vazby. Podle původní obžaloby důchodce z Rožnova pod Radhoštěm domlouval pohlavní styk dívce s jinými muži a přebíral od nich peníze. Muž, který byl obžalován z obchodování s lidmi, svou vinu celou dobu popíral.

"Jsou tu podstatné pochybnosti o tom, zda se stal skutek popsaný v obžalobě. Ztotožnili jsme se proto s názorem obhajoby a rozhodli jsme zprošťujícím výrokem," uvedl předseda senátu Vladimír Hendrych.

Pohlavní styk za úplatu měl podle obžaloby Zeť dívce, které ještě nebylo 18 let, domlouvat od září 2008 do dubna 2011. Telefonicky i osobně jí údajně zorganizoval prostituci u více než deseti mužů. Schůzky se měly odehrávat většinou v soukromých bytech, v přírodě či v ubytovacích zařízeních. Po ukončení styku podle státní zástupkyně obžalovaný převzal od mužů peníze v přesně nezjištěné výši, ze kterých vyplatil dívce 300 až 500 korun.
 
Podle soudu jsou však v případu mnohé pochybnosti. Rozhodování senátu ovlivnily i rozdílné znalecké posudky, které se zabývaly mimo jiné věrohodností výpovědi poškozené dívky. "Situaci nám komplikovala důkazní situace, řešili jsme, zda se dá poškozené věřit, či nikoliv. Výpověď poškozené u takového deliktu je přitom stěžejní," podotkl soudce. Neshodli se na tom ani znalci. Zatímco jedni její věrohodnost podpořili a potvrdili i důsledek posttraumatické poruchy, která u ní měla vzniknout, jiní měli zcela opačný názor. Podle soudu jsou závěry druhé skupiny v souladu s ostatními provedenými důkazy.
 
Soudce Hendrych při vynesení rozsudku uvedl, že muž nebyl zproštěn proto, že si senát myslí, že je nevinen. V případě pochybností však musel rozhodnout ve prospěch obžalovaného. "Řízení proti obžalovanému Zeťovi bylo vedeno důvodně," dodal soudce, který muže, jenž zhruba rok čekal na rozsudek ve vazbě, propustil na svobodu.
 
Podle znalců je dívka, která u soudu vystupovala v roli poškozené, mentálně retardovaná a pocházela z neutěšených rodinných poměrů. I přes nízký věk prý požívala alkohol a drogy. U soudu přitom vyšlo najevo, že Zeť s dívkou sám měl opakovaně sex.
 
Důchodce se dnes po rozsudku vzdal práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala čas na rozmyšlení.
 
zdroj: ČTK