Muže s otravou metanolem přijala prostějovská nemocnice

V prostějovské nemocnici odpoledne přijali osmačtyřicetiletého muže, který se otrávil metylalkoholem. Potvrdila to laboratorní vyšetření. Jeho stav je vážný. Jde o první případ v této nemocnici, řekla ČTK mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. V celém Olomouckém kraji je to šestý případ otrav metanolem, čtyři lidé následkům podlehli. V Česku zemřelo kvůli jedovatému alkoholu už 30 lidí.

"Laboratorní vyšetření u muže prokázalo 0,8 promile metanolu v krvi. Muž však popíjel již v pátek a v sobotu, část metanolu se proto vstřebala v těle," uvedla mluvčí nemocnice. Muž nejprve dnes vyhledal s příznaky otrav praktického lékaře, odtud ho sanitka převezla do nemocnice. "Skončil na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, jeho stav je vážný," dodala mluvčí nemocnice. Další případ otravy metylalkoholem se v Olomouckém kraji objevil po více než měsíci. Všechny dosavadní případy otrav byly z Přerovska. Metylalkohol má na svědomí život třiapadesátileté ženy z Prosenic a třiasedmdesátiletého muže z Brodku u Přerova. Otravě podlehl také pětačtyřicetiletý muž, jenž byl do nemocnice převezen z ubytovny v Oseku nad Bečvou. Alkohol popíjel s jednadvacetiletou ženou, která byla nalezena mrtvá na pokoji.

Otravu smrtícím jedem přežila pouze dvaapadesátiletá žena z Brodku u Přerova. Policistům řekla, že pila Švestkovou vodku Ostravské likérky. Firma tohoto jména ale neexistuje. Otravu metylalkoholem naopak neprokázala pitva u třiašedesátiletého muže z Kojetína na Přerovsku, který byl nalezen v polovině září na přerovském nádraží.
 
Policisté v souvislosti s touto kauzou obvinili jen v kraji tři lidi, hrozí jim až deset let vězení. Je mezi nimi pětačtyřicetiletý majitel oseckého motorestu, k němuž patří i ubytovna. Odtud pocházely dvě ze čtyř obětí otrav v regionu. Kromě tohoto muže obvinili policisté v souvislosti s otravami metanolem také ženu z Brodku u Přerova, která měla podle policie závadný alkohol prodávat. Stíhají také třiačtyřicetiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Všichni jsou stíháni na svobodě.
 
V celé zemi policie stíhá kvůli kauze jedovatého alkoholu pět desítek lidí. Někteří jsou ve vazbě.
 
zdroj: ČTK