Na Olomoucku díky teplu začaly kvést některé rostliny

Teplé počasí letošní zimy způsobilo, že zejména v městských parcích a zahradách v Olomouckém kraji začaly rašit rostliny, které obvykle kvetou až na jaře. Někde se již objevily první kvetoucí dřeviny, sedmikrásky či sněženky.

V botanické zahradě v Prostějově kvete čemeřice černá, kalina či jasmín mnohokvětý. "Tyto rostliny kvetou v lednu vždy, když nemrzne. Raší ale i sněženky, jsou asi dva centimetry nad zemí. Objevují se květy sedmikrásek a některých prvosenek," řekla ČTK vedoucí zahrady Anežka Šrámková.

Podle správkyně Arboreta Bílá Lhota na Olomoucku Ivany Erlecové přimělo teplé počasí některé dřeviny ke květu již v prosinci. "Nadále kvetou kaliny či vilíny. Ty pokvetou znovu na jaře, ale vzhledem k četnosti květů na podzim budou pak květy zřejmě chudší," uvedla. Podle ní končí období prvního spánku rostlin. Další by mělo nastat vlivem chladu. Pokud ale budou teploty nad pět stupňů Celsia, mohly by se z klidu probudit.

Pučící rostliny lze vidět i v olomouckých parcích. "Některé dřeviny kvetoucí na jaře jsou napučené tak, jako by měly začít kvést za 14 dní. U některých zlatých dešťů se již první drobné kvítky objevily, nachystané jsou i magnolie," uvedla Naděžda Krejčí z Výstaviště Flora. Mnohem čilejší než jindy touto dobou jsou i ptáci či veverky v městských parcích.

Naopak v CHKO Litovelské Pomoraví je chladněji. "Klima je tu jiné než například v zahradách a parcích ve městech. Zatím se žádné nepřiměřené reakce přírody neobáváme," řekl lesník Správy CHKO Václav Polášek.

Podle Jarmily Palkovské z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu byl například v Olomouci teplotně nadprůměrný i prosinec. Zatímco dlouhodobý průměr pro tento měsíc z let 1961 až 2000 je minus 0,6 stupně Celsia, loni dosáhl 2,1 stupně. I v prvních lednových dnech teploty ve městě vystoupaly nad bod mrazu. Nejtepleji bylo 3. ledna, kdy meteorologové naměřili v Olomouci-Holici odpoledne osm stupňů Celsia.

V příštích dnech ale meteorologové očekávají ochlazení. Již v noci na pátek začne přes Česko přecházet studená fronta. O víkendu by tak teploty v Olomouckém kraji mohly i v nížinách klesnout pod bod mrazu, očekávají se sněhové či smíšené srážky. Kvůli čerstvému větru se budou tvořit na horách sněhové jazyky.

zdroj: ČTK