Návrhu na vazbu u obviněných ze solárního podvodu soud nevyhověl

Všech devět lidí obviněných ze solárního podvodu za dvě miliardy korun zůstalo na svobodě. Brněnský městský soud nevyhověl návrhu žalobce poslat tři z nich kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby. ČTK to dnes řekl státní zástupce Radek Mezlík. Mezi obviněnými, které chtěl žalobce poslat do vazby, je i jedna úřednice Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Státní zástupce i protikorupční policie s rozhodnutím soudu nesouhlasí, prý existuje obava, že bude zásadně ztíženo objasnění celého případu. "Jsem přesvědčen, že u všech tří obviněných byly ty důvody vrchovatou měrou naplněny," prohlásil žalobce. Podle něho chce policie vyslechnout i přímé podřízené vysoce postavené úřednice ERÚ a bojí se, že by je mohla ovlivňovat. "To je jeden ze zásadních důvodů, se kterým se soud nevypořádal," řekl Mezlík.

U dalších dvou stíhaných navíc již v přípravném řízení policie podle státního zástupce zdokumentovala, že svědky ovlivňovali. Ani to však soudu k uvalení vazby nestačilo. "Soud pominul veškeré argumenty státního zástupce," podotkl.
 
Podle mluvčí brněnského městského soudu se návrh na vazbu týkal třech obviněných ve věku 58, 55 a 37 let. "Soudce po výslechu obviněných dospěl k závěru, že navrhovaný vazební důvod není dán, neboť na straně obviněných nebyly spatřeny žádné negativní poznatky ve vztahu k možnému ovlivňování svědků či ostatních spoluobviněných," řekla ČTK mluvčí soudu Gabriela Stočková.
 
Případ se týká údajného podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku do konce roku 2010. Záměrem pachatelů podle policie bylo získat vyšší cenu za výkup takto vyrobené elektřiny. Policisté obvinili devět lidí ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Mezi obviněnými jsou podle žalobce kvůli zneužití svých pravomocí dvě současné pracovnice a jeden bývalý zaměstnanec ERÚ.
 
Pokud by se na podvod nepřišlo, během příštích 20 let by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla podle státního zástupce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by totiž každý měsíc inkasovaly zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny. Současnou vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun, podle něj však stále narůstá. "Dochází totiž neustále k vyplácení vyšších částek. Dokud to nebude pravomocně rozhodnuto nebo ERÚ nedotáhne do konce obnovu řízení, není možnost to zastavit," dodal Mezlík.
 
Protikorupční policisté se případem začali zabývat loni na jaře na základě trestního oznámení ERÚ. Podle policistů se skupina údajně snažila získat licenci a následně připojit dvě severočeské fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny. Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.
 
Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Podle kriminalistů podepsali v listopadu 2010 předávací protokoly o dokončení dvou fotovoltaických elektráren na severu Čech, přestože díla nebyla dokončena. Kromě třech pracovníků ERÚ byl obviněn také revizní technik, který podle policie na pokyn další obviněné osoby v prosinci 2010 provedl revizi elektráren a pak vyhotovil nepravdivé revizní zprávy.
 
zdroj: ČTK