Nejmenší český betlém z Loštic se vešel do krabičky od sirek

Do krabičky od sirek se vešel nejnovější betlém loštického řezbáře Jaroslava Beneše. Netradiční místo ve vydlabaném chlévě přitom obývá dohromady šest figur. Na malého Ježíška si přitom musejí vzít obdivovatelé raději lupu, jeho rozměry jsou sedm milimetrů. Řezbář za to získal v těchto dnech titul nejmenšího betlému v tuzemsku. 

"Chytlo mě to koncem ledna, mohla za to ta prodlužující se zima. Betlémy mě tak pořád držely," řekl ČTK řezbář Beneš. Během čtyř měsíců postupně zapracoval do krabičky od sirek z lipového dřeva chlév a do něj usadil Tři krále, Josefa, Marii a Ježíška. Lehké to rozhodně neměl, kvůli malému prostoru musel zdatně přemýšlet i nad kompozicí, aby si figurky vzájemně nepřekážely. 

Řezbář, který výrábí betlémy už řadu let, se inspiroval podobně malým betlémem. "Četl jsem, že nějaký pán vyřezal tři figurky z betlému do lískového ořechu. Já jich udělal nakonec šest a mé postavy mají i obrysy v obličeji včetně nosů či očí. Oslík se mi však do krabičky už nevešel," dodal Beneš. Připustil, že miniaturní rozměry obyvatel betlému měly i svá úskalí. Například Josefa musel dělat na pětkrát. "Figurka má 13 milimetrů, jak jsem do ní drbl, uletěl mu obličej a musel jsem to dělat znovu," podotkl. 
    
Rekordy hodlá řezbář trhat i nadále. Tentokrát se prý zaměří na překonání světových met. "Prý nějaký Japonec vyřezal betlém do zrnka rýže, chtěl bych to překonat," dodal s úsměvem. 
    
Nejznámější betlém Jaroslava Beneše, který mohou každoročně během vánočních svátků obdivovat obyvatelé Loštic, má podstatně větší rozměry. Nyní jeho dílo obsahuje už 188 figur, kromě tradičních biblických postav mezi nimi nechybějí skutečné postavy z města i z Moravy. Naposledy se novými obyvateli betlému stal místní obyvatel Jiří Štika a bývalý fotoreportér ČTK Vladislav Galgonek. V betlému se tak stali sousedy například hanáckého obra Josefa Drásala, zápasníka Gustava Frištenského či vězně Jiřího Kajínka prchajícího z mírovské věznice. 
 
zdroj: ČTK