Nové zázemí čeká lyžaře v Jeseníkách

Především nová zázemí, ale i odbavovací systém nebo nová doprava skibusy čeká lyžaře během nadcházející zimní sezony v Jeseníkách. Řada středisek do novinek investovala několik milionů korun. Zdražení jízdného se ale lyžaři během zimy obávat nemusejí. Na zimu je už většina areálů připravena. V Branné na Šumpersku by chtěli rozjet vleky už na konci listopadu.

Nové zázemí čeká například lyžaře v Přemyslově. "Dodělali jsme bufet umístěný na sjezdovce v zatáčce, investovali jsme do něj půl milionu korun. Přípravu na zimu máme už téměř dokončenou, vleky bychom mohli klidně spustit již příští týden. Jízdné zůstane stejné, i když se o něco zdražila elektřina," řekl dnes ČTK zástupce areálu Jaroslav Podzimek.

Zázemí pro lyžaře buduje také středisko v Branné, které vleky tradičně spouští mezi prvními v zemi. Loni se rozjely 19. listopadu. "Stavíme pro lyžaře nové zázemí v hodnotě šesti milionů korun. Návštěvníci zde najdou restauraci i nové toalety. Stavět se bude asi do Vánoc. Dosud jsme měli jen malou boudu, lidé chtěli větší komfort," řekl majitel střediska Rostislav Procházka.
 
Na Ramzové se budou moci lyžaři těšit na nový odbavovací systém, který by měl přinést komfortnější průchod na lanovku. Podle zástupkyně areálu Karly Kubíčkové se do novinek letos investovalo zhruba pět milionů korun. "Dokončili jsme také rekonstrukci chaty Jiřího na Šeráku," uvedla Kubíčková. Ani v tomto středisku jízdné zdražit nechystají, podle majitele se drží na stejných cenách už několik let.
 
Areál na Červenohorském sedle letos investoval především do dopravy návštěvníků. "Na naše náklady budeme provozovat skibus z Loučné na sedlo, který se během dne otočí nejméně čtyřikrát. Jsme totiž omezeni parkovacími plochami, kde je maximum 300 míst, nemůžeme posílat auta dolů," uvedl Jiří Hanák ze Ski klubu Šumperk, které středisko provozuje. I tam zaplatí na jízdném lyžaři stejně jako loni. V lyžařském středisku Hlubočky na Olomoucku, které leží nejblíže ke krajskému městu, se chystají zase rozšířit parkoviště. Ani tam by se jízdné nemělo nijak výrazně zvýšit.
 
Velkých investic by se měli dočkat lyžaři v Jeseníkách především příští zimu. Například v Hlubočkách by se chtěli pustit do dlouho plánované stavby sedačkové lanovky, v jednom z nejmodernějších jesenických areálů v Koutech začali pracovat na stavbě další modré sjezdovky. Zástupci nejvýše položeného tuzemského lyžařského střediska na Ovčárně doufají v to, že se dočkají vytoužené rekonstrukce areálu se stavbou čtyřsedačkové lanovky. Na Červenohorském sedle počítají s vybudováním umělého zasněžování, které tam dosud nemají. "Letošní sezonu už to nestihneme, musíme vybudovat nádrž. Povolení už ale máme, je to nyní otázka peněz. V první fázi by na to mělo padnout 20 milionů korun," doplnil zástupce střediska Jiří Hanák.
 
zdroj: ČTK