NOVÝ ZOOM TELEOBJEKTIV LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 MM F2,8-4,0 ASPH

Společnost Panasonic představuje nový zoomový teleobjektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4 ASPH. Při přepočtu na klasický (či 35mm) fotoaparát činí rozsah ohniskové vzdálenosti 100-400 mm. Jde o třetí objektiv v řadě LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0. V současné době tak objektivy této řady pokrývají široký rozsah ohniskové vzdálenosti od mimořádně širokoúhlého ohniska po masivní teleobjektiv. Jde tedy o zcela univerzální řešení ve špičkové kvalitě pro fotografování i natáčení videozáznamů, přitom jsou ale objektivy vzhledem ke svým parametrům překvapivě malé a lehké.  

Všechny objektivy zmíněné řady jsou rovněž vybaveny optickými vrstvami Nano Surface Coating, které brání zdvojené kresbě a přezáření. Kromě toho se objektivy vesměs vyznačují robustní kovovou konstrukcí a odolným provedením proti rozmarům počasí (vlhkosti, prachu a mrazu až do -10 stupňů celsia), takže je i nároční profesionálové mohou používat bez ohledu na okolní podmínky. Kromě fotografování se výborně hodí i k natáčení videozáznamů.   

Nový objektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4,0 ASPH nabízí při přepočtu na klasický 35mm fotoaparát rozsah ohniskové vzdálenosti 100 – 400 mm. Teleobjektiv těchto parametrů se hodí v nejrůznějších situacích, například při fotografování sportu nebo zvířat v divoké přírodě, ale také u portrétů, zejména díky vysoké světelnosti. Již tak velkou ohniskovou vzdálenost je možné ještě prodloužit pomocí telekonvertorů. Telekonvertor s faktorem 1,4x (DMW-TC14*3) prodlouží maximální ohnisko v přepočtu na 560 mm a telekonvertor s faktorem 2,0x (DMW-TC20*3) dokonce na 800 mm.

Optický stabilizátor POWER O.I.S. umožňuje fotografovat z ruky i ve slabším světle s relativně dlouhými expozičními časy. V kombinaci s kompatibilním systémovým fotoaparátem Panasonic LUMIX G podporuje objektiv i duální stabilizaci v těle přístroje (systémy Dual I.S.*1 a Dual.I.S.2*2).

Objektiv se skládá z 21 optických členů v 15 skupinách. Do optické soustavy patří dva UED členy a dva ED členy s mimořádně nízkou disperzí, dále pak dva členy asférické. Ty pomáhají potlačovat sférické zkreslení a chromatickou aberaci, takže je kresba ostrá a kvalitní od kraje ke kraji.

Velkou předností nového objektivu je jeho schopnost natáčet kvalitní videozáznamy. Ostření probíhá interně, a tudíž je dokonale tiché. Clona se ovládá servomotorem v mikrokrocích, což znamená plynulé přechody z jasu do stínu či naopak. Konstrukce objektivu zaručuje výjimečnou barycentrickou stabilitu celé optické soustavy, takže při zoomování nedochází k dýchání či trhání obrazu. Vylepšilo se i přeostřování na vybraný objekt během zoomování.

Na objektiv lze nasadit libovolný filtr, třeba polarizační nebo přechodový, průměr závitu činí 67 mm. Nový objektiv se vyrábí v černém metalickém provedení, takže se systémové kompakty řady LUMIX G velmi dobře ladí i po vizuální stránce.

Celá řada zoom objektivů LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 v tuto chvíli pokrývá rozsah ohniskové vzdálenosti 16 až 400 mm (v přepočtu na 35mm kinofilm). Tvoří ji tři vynikající modely poskytují všestranný způsob použití a vynikající kvalitu obrazu:

LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-E08018),
LEICA DG VARIO-ELMARIT 12-60 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-ES12060),
LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200 mm f2,8-4,0 ASPH. (H-ES50200).
*1 Dual I.S. lze použít v kombinaci s modely LUMIX GX9, GX8 a GX80/85.

*2 Dual I.S.2 lze použít v kombinaci s modely LUMIX G9, GH5, G80/G81/G85.

*3 Prodává se samostatně.

Design a specifikace se mohou bez ohlášení měnit.
LEICA je registrovaná ochranná známka společnosti Leica Microsystems IR GmbH.
ELMARIT je registrovaná ochranná známka společnosti Leica Camera AG.