O víkendu obsadili Jeseníky lyžaři

Nejvyšší moravskoslezské hory Jeseníky byly o víkendu v obložení lyžařů. Tisíce návštěvníků přilákalo slunečné počasí a především ideální sněhové podmínky. Na horách leží až dva metry sněhu. Na své si přišli i běžkaři, čekaly na ně stovky kilometrů upravených tras. Pobyt na horách mohl znepříjemňovat lidem jen silný mráz. Podle předpovědí meteorologů mají navíc teploty padat hluboce pod nulu i v následujících dnech.

Na horách bylo plno podle horských záchranářů i provozovatelů lyžařských středisek hlavně v sobotu, cestu na hory si však našli lidé i v neděli. "Byl to jeden z nejsilnějších víkendů letošní zimní sezony. Na sjezdovkách leží až metr přírodního sněhu, podmínky jsou super, navíc bylo krásně, svítilo celý víkend sluníčko a bylo bezvětří. Na sjezdovkách neleží žádný led," pochvaloval si víkend provozovatel jednoho z lyžařských středisek v Petříkově Robert Kolář.

Velkou návštěvnost hlásí majitelé areálů i z jiných koutů hor. "Jsem absolutně spokojen, byla to jedna z nejlepších návštěvností. Hodně sněhu, mrazík a perfektní sjezdovky, prostě super stav. U vleků se tvořily fronty tak na pět minut. Odhaduji podle aut, že tady bylo tak kolem 500 lidí," řekl dnes ČTK majitel střediska v Branné Rostislav Procházka.

Podmínky byly výborné i pro běžkaře. Upravené trasy našli například v okolí Paprsku, z Červenohorského sedla na Švýcárnu a na druhou stranu na Vřesovou Studánku, ale i v okolí Pradědu, Ovčárny, Karlova a Skřítku. Několik kilometrů stop je upraveno i z Koutů směrem na horní nádrž vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

Podle šéfa jesenické horské služby Michala Klimeše však pobyt na horách nyní komplikuje silný mráz, kdy teploty padají i pod deset stupňů pod nulou. "Dnes navíc vyšla výstraha na silný mráz až do konce týdne, kdy teploty mohou spadnout k 20 až 25 stupňům pod nulou. Pokud se bude mráz stupňovat, budeme se k výstrahám přidávat. Především rodičům doporučujeme, aby dbali na ochranu dětí," řekl dnes ČTK Michal Klimeš. Při silných mrazech by měli návštěvníci hor volit teplé oblečení ve více vrstvách a chránit především nekryté části těla.

V Jeseníkách nyní platí druhý lavinový stupeň. Hrozbu pádu lavin snížili horští záchranáři o víkendu. Nepřipadl totiž nový sníh a sněhová vrstva se již dokázala spojit. Přesto i nadále nedoporučují návštěvníkům, aby se vydávali mimo značené trasy.

zdroj: ČTK