Olomoucká zoo má dalšího mravenečníka, jediné mládě v tuzemsku

Další mládě mravenečníka velkého se narodilo v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Jde již o třetího potomka samice se jménem Pia a samce Sylvina. Zahrada je jedinou v tuzemsku, které se daří tento druh mravenečníka rozmnožovat. O své místo na světě muselo letošní mládě dlouho bojovat. Matka jej odmítala a místo vození na zádech za ní musela novorozená samička běhat. Rodinné vztahy se však už urovnaly a mládě přibývá na váze. Novináře o tom informovali zástupci zoo. 

"V České republice rozmnožujeme mravenečníky velké zatím pouze my. Je to naše třetí mládě a zase holka. Zvláštností je, že samice rodí v září, každé mládě se narodilo v tomto měsíci," uvedla ošetřovatelka Hana Dostálová. Novorozená samička ze začátku podle ní prožívala krušné chvíle. "Když se mládě narodilo, matka o něj nejevila zájem. Museli jsme ji hlídat, dávat ji mládě na záda, aby si zvykla na to, že to je její mládě a ne naše. Nakonec jej přijala," podotkla ošetřovatelka Dostálová. Doplnila, že několik dní musel být kvůli jejímu zvykání zavřen i pavilon. 
    
Mládě, jemuž chovatelé říkají Kara, si žádné trauma do života až na odřený čumák neodneslo. Od narození 13. září přibralo téměř půl kilogramu. Dnešní vážení přijalo s klidem. Zatímco jeho matka si pochutnávala na kaši, samička se na váze vyvalovala na zádech a se zalíbením se nechala drbat. Chovatelé si takto mládě mohou užívat ještě asi tři měsíce, poté už budou muset být obezřetnější. "Mravenečník velký je nebezpečné zvíře, i když to tak nevypadá. Už se stalo, že ve dvou zoo zabilo ošetřovatele. Nebezpeční jsou především svými drápy," dodala Dostálová. 
    
Podle mluvčí zoologické zahrady Ivety Gronské je odchov mravenečníků náročný nejen kvůli sestavení chovného páru, ale i kvůli potravě. Ve volné přírodě se živí termity. "Takovou obrovskou dávku termitů něčím jiným nahradit není až tak snadné. Nahrazujeme je směsí, jde o kaši složenou z různých ovesných vloček, z banánů a ovoce. Přidává se tam i rašelina a nechybí ani hmyz," uvedla mluvčí Gronská. 
    
Mravenečníky velké chová olomoucká zoo od roku 2004. První mládě se narodilo 11. září 2011; dostalo jméno Safira a stalo se prvním odchovaným mládětem v České republice. V současné době pobývá v Zoo Zlín. Loni se narodila samička Roxy. V současné době chová olomoucká zoo čtyři jedince. 
    
Mravenečníci patří do skupiny chudozubých, žijí v savanách Jižní Ameriky. Denně sežerou až 30.000 mravenců a termitů. Spolu s nimi spolykají kamínky a písek, kterými v žaludku s pomocí žaludečních šťáv rozmělňují mravence, a tím jim podporují trávení. 
 
zdroj: ČTK