Olomoucká zoo otevřela první část safari, další čtyři plánuje

První návštěvníci se dnes v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce projeli ve speciálním vláčku po velkém travnatém výběhu se zubry, losy, jeleny sika, kozorožci, kamzíky a muflony. Do první části safari, která je zaměřena na region Euroasie, olomoucká zoologická zahrada s pomocí radnice a hejtmanství investovala šest milionů korun. Do roku 2017 mají být v areálu svatokopecké zoo otevřeny další čtyři areály safari.

Ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň dnes novinářům řekl, že první část safari zabírá plochu devíti hektarů. "Tato první etapa safari otevírá novou etapu celé zahrady. Návštěvníci se přiblížili zvířatům a zvířata přírodě," uvedl. Vybudovat safari se vedení zoo rozhodlo proto, aby využilo málo navštěvované výběhy a proměnilo je v nové lákadlo, které pomůže zvýšit návštěvnost zoologické zahrady. Zvířata navíc díky sloučení a rozšíření výběhů získají výrazně větší prostor.
 
Podle primátora Martina Novotného (ODS) musí zoo na Svatém Kopečku pravidelně investovat, aby přilákala návštěvníky a uspěla ve stále tvrdší konkurenci ostatních zahrad. "Naši konkurenti nespí. Přestože naše zoo patří k nejnavštěvovanějším v republice, tak kdybychom neinvestovali a nepřipravovali každoročně nové atrakce, tak by se to dříve či později projevilo na návštěvnosti," upozornil.
 
Stavbu areálu safari Euroasie olomoucká zoo zahájila loni. Do roku 2017 chce zoo vybudovat pět areálů safari na 19 hektarech. Po dnes otevřené Euroasii budou následovat areály Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida. Celkové náklady mají činit 11 milionů korun.
 
Na začátku července zoo otevřela nový výběh pro vzácné levharty mandžuské, jehož vybudování stálo deset milionů korun. Areál, který má podobu jeskyně s vyhlídkovou terasou, tvoří tři venkovní výběhy, čtyři vnitřní ubikace a karanténa.
 
Branami olomoucké zoo za rok 2012 prošlo 365.867 návštěvníků, kterých bylo meziročně o zhruba 7300 méně. Olomoucká zoo chová zhruba 350 druhů zvířat, jejichž celkový počet na konci roku 2012 byl 1861. Zřizovatelem zoo je olomoucký magistrát, který její provoz dotuje. Loni radnice zoo poskytla 23 milionů korun.
 
zdroj: ČTK