Olomoucké zoo loni díky dražšímu vstupnému vzrostly tržby

Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku loni navzdory mírnému poklesu návštěvnosti zvýšila tržby ze vstupného meziročně o pětinu z 19,1 milionu korun v roce 2011 na 23,1 milionu korun. Vyšší tržby zoo vykázala díky loňskému zdražení vstupného, i přesto se však opět neobešla bez dotací. Vlastními aktivitami si totiž vydělala zhruba polovinu částky potřebné na provoz. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Zoologické zahrady na Svatém Kopečku, která dlouhodobě patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. 

Branami olomoucké zoo za rok 2012 prošlo 365.867 návštěvníků, kterých bylo meziročně o zhruba 7300 méně. Neopakoval se tak rok 2011, kdy návštěvnost svatokopecké zoo po předchozím poklesu začala opět růst a počet návštěvníků se zvýšil o 4656. "Došlo sice k mírnému poklesu v návštěvnosti, ale pouze o necelá dvě procenta, což je možno považovat za nevýrazný pokles," uvedl ve výroční zprávě ředitel zoo Radomír Habáň. 

Mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská ČTK řekla, že návštěvnost loni opět nepříznivě poznamenala především hospodářská krize, která snížila koupěschopnost obyvatelstva. Rodiny kvůli obavám z dalšího vývoje méně utrácely za zábavu a aktivity ve volném čase. Zoologická zahrada loni zdražila vstupné, naposledy tak učinila v roce 2009. Dříve dospělí platili 90 korun a děti 50 korun. Od loňského dubna se cena vstupného zvýšila na 110 pro dospělé a 70 korun pro dětské návštěvníky. 
    
Olomoucká zoo loni zahájila stavbu prvního areálu safari, který dostal název Euroasie. V novém areálu budou moci návštěvníci zoo už letos sledovat daňky, kamzíky, jeleny sika, zubry i losy. Desítky zvířat bude možné pozorovat z projíždějícího vláčku na zhruba devítihektarové ploše. Do roku 2017 olomoucká zoo plánuje vybudovat pět areálů safari na 19 hektarech. Po Euroasii budou následovat areály Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida. Celkové náklady dosáhnou 11 milionů korun. 
    
Olomoucká zoo chová zhruba 350 druhů zvířat, jejichž celkový počet na konci roku 2012 byl 1861. Zřizovatelem zoo je olomoucký magistrát, který její provoz dotuje. Loni radnice zoo poskytla 23 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK