Olomoucký kraj stále trápí smog, zlepšení se nečeká

V Olomouckém kraji meteorologové hlásí nadlimitní hodnoty polétavého prachu v ovzduší ze všech sledovaných lokalit, nejhorší situace je v Prostějově. Výrazné zlepšení odborníci neočekávají ani v příštích hodinách, řekla dnes odpoledne ČTK Hana Šeděnková z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Olomoucký kraj v pondělí vydal upozornění na smogovou situaci.

"Situace je setrvalá, ovzduší má stále špatnou kvalitu. Zásadní změny neočekáváme," uvedla Šeděnková.

Nejvíce polétavého prachu je v ovzduší v Prostějově, kde průměrná denní koncentrace ráno dosahovala 134 mikrogramů na metr krychlový a odpoledne činila 137 mikrogramů na metr krychlový. Limit přitom činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Kolem 100 mikrogramů na metr krychlový se pohybují koncentrace v Olomouci, Přerově a Jeseníku.

Podle odborníků by lidé měli omezit pobyt venku, zvláště v ranních a večerních hodinách. Měli by se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity venku. Je vhodné omezit větrání i vlastní produkci emisí. Hlavními zdroji znečištění jsou v regionu doprava a lokální doprava, kraj nemá zpracovaný plán regulace. Podle hejtmanství lze zvýšenou koncentraci polétavého prachu očekávat rovněž v oblasti měst Hranice, Lipník nad Bečvou, Zábřeh, Mohelnice, Uničov, Litovel, Šternberk a Šumperk.

zdroj: ČTK