Opět se blíží silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) opět varoval před silnými bouřkami. V Olomouckém kraji by mohly udeřit od úterní 18. hodiny do středečního rána. V úterý odpoledne mohou teploty překračovat 31 stupňů Celsia.

„Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek, ve kterých se může lokálně vyskytnout přívalový déšť s úhrny kolem 30 milimetrů a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupy,“ varoval v pondělí ČHMÚ.

Podle výstrahy se očekává lokálně přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, sklepů, podjezdů.

„Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ upozornil ČHMÚ.

Vývoj a postup bouřek můžete sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Zároveň meteorologové varovali před vysokými teplotami, které mohou v Olomouckém kraji přesáhnout 31 stupňů. Lidem hrozí při vysoké teplotní zátěži nebezpečí přehřátí a dehydratace.

„Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ doporučil ČHMÚ.