Osm let za vraždu seniora v Dubu nad Moravou

Za loňskou vraždu seniora v Dubu nad Moravou na Olomoucku si pětašedesátiletý František Zacpal odpyká ve vězení osm let. Rozhodl o tom včera olomoucký krajský soud. Muž třiaosmdesátiletého seniora napadl po předchozím konfliktu ulomenou nohou od židle a nakonec i kuchyňským nožem. Důchodce na místě vykrvácel. Muži původně hrozilo až 18 let vězení.

"Jsme toho názoru, že účelu trestu bude dosaženo, i když mu uložíme trest pod spodní hranicí sazby. S ohledem na jeho věk i jeho osobnost bude trest pro obžalovaného těžkou záležitostí. Na druhou stranu bylo jeho jednání vysoce škodlivé, nemohli jsme proto uložit trest ještě nižší," uvedl dnes předseda senátu Vladimír Hendrych. Soudce při uložení trestu vzal v úvahu to, že muž projevil nad svým činem lítost. Pomohlo mu také to, že podle rozsudku jej napadla jako první oběť. "Útok poškozeného byl spouštěcím momentem. Zacpal však při tomto útoku utrpěl pouze malé podlitiny a šrámy. Vylučujeme, že jednal v sebeobraně," doplnil soudce.

Napadení se podle obžaloby odehrálo v dubnu. Předcházela mu narozeninová oslava manželky obžalovaného, na kterou byli pozváni také sousedé.

Podle rozsudku Zacpala nejprve napadla samotná oběť. Obžalovaný, který byl silně opilý, seniora následně bil ulomenou nohou od židle do obličeje a hlavy. Nakonec vzal ze stolu v pokoji kuchyňský nůž a opakovaně ležícího muže bodal do krku a zad tak dlouho, až se ulomila čepel nože. Muž pak z domu odešel a jeho soused vykrvácel.

Podle soudu byl útok mimořádně brutální. "Použil různé mechanismy. Bil jej dřevěným předmětem, řadu poranění vedl nožem s čepelí dlouhou 17 centimetrů," podotkl soudce. Rány byly podle něj velmi intenzivní. "Když do někoho mlátím jak žito a píchám jej silnou intenzitou do zad, musím být srozuměn s tím, že ho mohu zabít," dodal předseda senátu.

Proč se však vlastně muži začali spolu hádat a co bylo příčinou napadení, které skončilo tragédií, se neobjasnilo. Nevěděl to ani obžalovaný, marně nad tím před soudem přemýšleli i příbuzní obou stran. Zacpal svého jednání před soudcem několikrát litoval a dnešní rozsudek přijal s pláčem, stejně jako jeho rodina. Obě strany si nakonec ponechaly lhůtu pro případné odvolání. Pokud jej využijí, bude se případem zabývat olomoucký vrchní soud.

Obec Dub nad Moravou se zhruba 1300 obyvateli zažila vraždu za poslední léta už podruhé. Policisté zde vyšetřovali vraždu také v roce 2002. Případ otřásl nejen obcí, ale i širokým okolím. Devětadvacetiletý muž tehdy brutálně zavraždil místního faráře. Jen pár okamžiků předtím napadl taxikáře, kterému ukradl vůz. Soud jej potrestal doživotím.

zdroj: ČTK