Podle průzkumu by volby v Olomouckém kraji vyhrála ČSSD

Volby v Olomouckém kraji by nyní podle průzkumu agentur STEM/MARK a SC&C pro Českou televizi (ČT) vyhrála levice. Vítězná ČSSD by získala 27,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončili komunisté s 20,5 procenta hlasů. Třetí ODS by mohla počítat s 16,5 procenta hlasů. V zastupitelstvu by usedla ještě TOP 09 a Starostové, podle průzkumu by obdržela 10,5 procenta hlasů. Čtyři politické subjekty si rozdělily křesla i ve stávajícím krajském zastupitelstvu.

Se ziskem 4,5 procenta hlasů by podle průzkumu skončili Nezávislí a také Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty (KDU-ČSL a SZ). Přesně čtyři procenta voličů by hlasovala pro Stranu práv občanů - Zemanovce.

Na dvě procenta hlasů by dosáhla Česká pirátská strana a Moravané. Ostatní strany by skončily pod hranicí dvou procent.
 
Sběr dat se uskutečnil od 19. do 21. září, do průzkumu se zapojilo celkem 1021 respondentů.
 
Oproti minulým krajským volbám by si pohoršila vítězná ČSSD i ODS. Nárůst preferencí naopak průzkum vykazuje u KSČM, která před čtyřmi lety získala 15,8 procenta hlasů.
 
V roce 2008 ve volbách v kraji ČSSD od voličů dostala bezmála 40 procent hlasů, což jí vyneslo 27 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá ODS získala 20,3 procenta a má 13 zastupitelů. Třetí komunisté získali deset mandátů. Pět křesel dostala KDU-ČSL. V opozici zůstali jen komunisté.
 
V Olomouckém kraji se bude na podzim v krajských volbách o hlasy voličů ucházet 18 politických stran, hnutí či koalic. Před čtyřmi lety bylo podáno 15 kandidátních listin.
 
zdroj: ČTK