Policie vyšetřuje loupež obrazů

Olomoučtí kriminalisté vyšetřují loupežné přepadení, při kterém pachatelé minulý měsíc přepadli jednoho z olomouckých podnikatelů a odnesli si údajně velmi cenné obrazy předních světových malířů. Majitel jejich hodnotu podle policie odhaduje na 415 milionů korun, ale podle informací ČTK nepůjde o takovou sumu.

Pravost obrazů, mezi nimiž prý figurují jména jako Renoir či Picasso, policisté na základě dokumentace ve spolupráci se znalci prověřují. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Přepadení v části Lazce se odehrálo v polovině června, policie uvolnila informace na vyžádání ČTK až nyní. "Neznámí pachatelé 18. června po 06:00 vnikli na dvůr rodinného domu v Jiříčkové ulici v Olomouci a za použití násilí donutili jednapadesátiletého muže k vydání klíčů od trezoru," uvedl Bednařík. Potvrdil informaci ČTK, že muže při přepadení svázali. Z domu si odnesli lupiči cennosti, kromě obrazu od Renoira prý deset kreseb od Pabla Picassa, peněženku s hotovostí a sedm bodáků k puškám.
 
Podle šéfa krajské kriminálky Libora Šamšuly se na přepadení podíleli dva maskovaní pachatelé, hrozí jim až 15 let vězení. "Pachatelé užili proti poškozenému násilí poměrně intenzivní míry. Byl poraněn, ale zranění nebylo natolik závažné, že by musel být hospitalizován. Policii si zavolal sám," uvedl. "Odcizená díla nemáme, máme však dokumentaci od poškozeného, měl je zadokumentovaná a nafocená, takže víme, jak vypadala. Podle toho se dá zjistit, zda autorem jsou renomovaní malíři," řekl Šamšula. Na případu podle něj kriminalisté pracují, zadali znalecké posudky a expertízy k potvrzení pravosti ukradených obrazů i k určení jejich ceny. Jak dlouho budou trvat, nedokázal odhadnout.
 
Podle odborníků, které ČTK oslovila, je málo pravděpodobné, že by někdo vlastnil díla v takové hodnotě, aniž by se o tom v odborných kruzích vědělo. "Je mi to divné. Jsou investoři, kteří si do toho ukládají peníze a kupují jména. Pokud mají dobré posudky, je to záruka. Ovšem že by se o tom nevědělo, je málo pravděpodobné," řekl dnes ČTK olomoucký historik umění Ivo Binder.
 
Podle odborníka, který se zabývá i odhadem cen výtvarných děl, nesedí ani cena, kterou majitel za odcizené obrazy uvedl. "Kresby mohou být v hodnotě od 150.000 korun výš, stejně tak u toho obrazu. I kdyby bylo za kresbu čtvrt milionu korun, šlo by o 2,5 milionu korun. Zbývalo by přes 410 milionů korun na Renoira. Zdá se mi to extrémně moc. V těchto cenách jde o špičkové obrazy a muselo by jít o obraz, o němž by se muselo vědět, musel by mít historii a jeho osud by byl sledovaný," doplnil Binder.
 
Podle olomouckého galeristy Miroslava Schuberta by musel majitel těchto obrazů svou sbírku tajit nebo by ji měl pojištěnou. "Kdyby dělal pojistku, měla by pojišťovna chtít reprodukci obrazů, fotodokumentaci a jistě i odborné posudky, aby mu tu pojistku dali. Někdo to však nepojistí, nechlubí se tím," řekl dnes ČTK galerista. Podotkl však, že lidé často mají ve sbírkách cenné věci. Zda byly obrazy pojištěny, odmítli dnes policisté komentovat.
 
zdroj: ČTK