Policisté dopadli muže házejícího polena na auta na D1

Policisté dopadli dvaatřicetiletého muže podezřelého z házení polen z mostů na dálnici D1 v okolí Hranic na Přerovsku a v sousedním Moravskoslezském kraji. Poškozeno bylo 28 aut, jeden člověk utrpěl zranění. Škoda přesáhne milion korun. Některé špalky vážily až 20 kilogramů. Muži z Přerovska hrozí za obecné ohrožení až osm let vězení. Policisté ale nevylučují změnu právní kvalifikace na pokus o vraždu, za což by mu hrozil podstatně vyšší trest, řekli dnes novinářům policejní ředitelé Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

"Došlo tady k minimálně 26 útokům na osobní a nákladní vozidla jedoucí minimálně stokilometrovou rychlostí. Špalky měly až 20 kilogramů. Ten člověk musel počítat s tím, že může někoho zranit nebo zabít. Takový masakr na silnici jsem ještě nezažil, mohlo z toho vzniknout mnoho těžkých a smrtelných zranění," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.
 
Muž byl dopaden následující den po rozsáhlém pátrání. Nejprve se policistům podařilo zajistit auto, které polena převáželo. Na podezřelého je poté upozornili lékaři, ke kterým přišel se zlomeným kotníkem a podivně se choval. Nohu si podle policistů zřejmě zlomil, když utíkal ve čtvrtek před policisty, v autě mu totiž došla nafta. Motiv jeho jednání zatím policisté nechtěli komentovat. "Šlo o amokové jednání," doplnil Kužel.
 
Podle ředitele olomoucké krajské policie Libora Krejčiříka bylo při tomto incidentu poškozeno 28 aut, z toho 19 nákladních. Ohrožení bylo podle policistů velké, dvě z aut, na která pachatel polena házel, převážela dusík. "Škoda bude nad milion korun. Vyčíslování bude ale složité. Z celkového počtu 30 ohrožených osob je 18 cizinců, z toho polovina Poláků, ale i občan Ruské federace, Slovák a Estonec," uvedl Krejčiřík. Při útoku byl jeden člověk zraněn v obličeji, ošetřen byl na místě.
 
Pachatel na auta jedoucí po dálnici útočil minulý čtvrtek ze čtyř míst. Kromě mostů nad dálnicemi v okolí Hranic a Bělotína házel také až tři čtvrtě metrů dlouhá polena na silnici I/48 v katastrálním území Starojické Lhoty na Novojičínsku. Dva účastníci nehod jej dokonce pronásledovali, podařilo se mu však ujet.
 
Na vyšetřování případu se podle Krejčiříka podílely desítky policistů z obou krajů. Zadržený muž byl v pondělí obviněn z obecního ohrožení, zatím je v péči lékařů. Pokud bude propuštěn, policisté podají žádost o umístění do vazby.
 
zdroj: ČTK