Policisté našli na Šumpersku v korytě potoka mrtvého novorozence

Policisté našli v sobotu v korytě potoka v Novém Malíně na Šumpersku mrtvého novorozence. Jeho tělo bylo vloženo do igelitové tašky. Okolnosti případu kriminalisté zjišťují, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. 

Tělo dítěte našli policisté v sobotu odpoledne. V době nálezu byl novorozenec již bez známek života. "Je tam podezření na násilné úmrtí, okolnosti smrti by však měla prokázat soudní pitva," uvedla policejní mluvčí. Odmítla říct, zda případ policisté vyšetřují jako vraždu. Kriminalisté nyní kvůli vyšetřování nechtějí podat bližší informace. O případu by měli informovat do poloviny týdne. 

Na Šumpersku, kde bylo dítě nalezeno, v šumperské nemocnici funguje od roku 2009 babybox. Matky do něj anonymně dosud odložily tři děti. Sloužit by měl ženám v těžké životní situaci, podle předsedy správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvíka Hesse však nejsou tato zařízení všemocná a podobným případům zabránit nemohou, řekl dnes ČTK k nálezu mrtvého novorozence. 
    
V Olomouckém kraji je podobný případ ojedinělý. Podobnými případy se policisté zabývali na konci 90. let. V prosinci 1999 podezírali ze smrti novorozence devětadvacetiletou ženu z Partutovic na Přerovsku, která zřejmě ihned po porodu dítě ukryla doma na hnojišti. Chlapec se sice dostal do péče lékařů ještě živý, avšak zachránit se jej nepodařilo. O dva roky dříve našli mrtvého novorozence policisté na hřbitově v Brodku u Přerova. Při vyšetřování vyšlo najevo, že dítě porodila tajně doma na záchodě sedmatřicetiletá žena, společně s její matkou pak chlapečka ubily. Soudy je za to poslaly do vězení na 12 a 14 let. 
    
Mrtvé novorozeně nalezli naposledy kriminalisté v tuzemsku v polovině dubna v Perknově u Havlíčkova Brodu. Taška s tělíčkem ležela u lesní cesty. Podle policie se dítě narodilo zdravé, kriminalisté z Vysočiny případ vyšetřují jako vraždu. Spolupracují s policií v Karlovarském kraji a v Německu kvůli možné souvislosti s tamními případy vražd dvou novorozenců. 
 
zdroj: ČTK