Policisté varují motorkáře před nehodami

Olomoučtí policisté s příchodem teplého počasí varují motorkáře před nehodami. Loni jich na silnicích Olomouckého kraje havarovalo přes sto, jeden řidič při nehodě zemřel. Řidiči motocyklů by měli být podle policistů obezřetní i kvůli rozbitému povrchu vozovek, které silničáři po letošní zimě ještě nestihli opravit. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Marta Vlachová.

Policisté letos zaznamenali první nehodu, která se stala na Přerovsku. "Řidič v Hranicích nezvládl řízení a spadl na vozovku, naštěstí byl jen lehce zraněn," uvedla mluvčí. Doplnila, že v celé zemi policisté zaregistrovali letos již 18 podobných nehod, ve dvou případech měly smrtelné následky.

Řidiči motocyklů by měli podle policistů brát v potaz, že silnice jsou po zimě často rozbité. Na cestách je hodně výtluků a povrch je místy pokryt štěrkem. Tím se zvyšuje riziko smyku nebo najetí do narušeného povrchu vozovky. Motorkáři podle statistik často porušují pravidla také tím, že nedodržují předepsanou rychlost, přiblíží se k vozidlu nebo křižovatce rychleji, než jiný řidič odhadne, což může způsobit nebezpečnou situaci. Mnozí také doplácejí na nedostatek zkušeností s jízdou na silných strojích nebo na dlouhou zimní přestávku.

Loni policisté v regionu zaznamenali 104 havárií motorkářů. Jedna nehoda byla smrtelná, 25 motorkářů bylo těžce zraněno a 82 lehce. Na jízdu na motocyklu doplatil na konci srpna sedmnáctiletý mladík, který havaroval v Sudkově na Šumpersku. V zatáčce nezvládl řízení a sjel do příkopu. Svým zraněním v nemocnici podlehl.

zdroj: ČTK