Před soudem stanula žena z Přerova kvůli rozsáhlým podvodům

Před olomouckým krajským soudem dnes stanula jednapadesátiletá Zuzana Chrenčíková z Přerova podezřelá z rozsáhlých podvodů. Podle obžaloby připravila lidi o více než šest milionů korun. Další čtyři miliony korun měla ještě přislíbeny. Předstírala, že lidem zhodnotí peníze, vydávala se také za právničku či obchodnici s ropou. Peníze ale padly na její nákladný život. Ženě hrozí až desetileté vězení. 

Policie začala případ odkrývat na základě trestního oznámení jednoho z poškozených. K němu se začali připojovat další. O peníze tak zřejmě žena připravila lidi z Přerova, Olomouce či z Prahy od konce roku 2010 do dubna 2012. Případů bylo tolik, že jen obžalobu četl státní zástupce půl hodiny. "Spáchala zvlášť závažný zločin podvodu," uvedl žalobce. 

Jejími klienty byli podle policie vasměs movití, vysokoškolsky vzdělaní lidé. Šlo o lékaře či právníky, kteří ženě svěřili statisíce korun, ale i milion. Podle poškozených na ně působila velmi věrohodně, podle kriminalistů sázela na svou atraktivitu a charisma. Vymýšlela si různé legendy. Představovala se prý jako právnička významných společností, jako členka dozorčí rady či jako manažerka, která zajišťuje kyvadlovou dopravu ropy mezi Arábií a Itálií. Podle policistů tvrdila, že na ropné tankery musí odcestovat vrtulníkem a doprovod ji mají zajišťovat stíhací letadla OSN. Vydávala se prý dokonce i za rozvodovou právničku miliardáře a ruského majitele fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče. 
    
"Od počátku věděla, že s prostředky žádný obchod s ropou neuskuteční. Peníze použila pro svou potřebu," uvedl žalobce. 
    
Chrenčíková dnes uvedla, že se v obchodech s ropou vyznala. Ovládá prý angličtinu, ruštinu a arabštinu. "Tím, že jsem neměla nikdy rodinu, věnovala jsem se své práci. Věnovala jsem se těžbě ropy, pro společnosti jsem pracovala externě," řekla. Vydělávala si tak prý vlastní peníze a nepotřebovala se obohacovat na úkor jiných.
    
U soudu tvrdila, že řada poškozených mužů byla ejími milenci. Jeden z nich jí údajně dal peníze na to, aby ho lépe oblékla. Také u ostatních poškozených se hájila, že je o peníze nechtěla připravit. "Nikdy jsem neměla v úmyslu tuto rodinu okrádat, byla jsem šťastná, že jsem s nimi," řekla k bodům, kdy poškozené připravila o statisíce korun. Soudci také detailně popisovala i podobu svých intimních styků. 
    
Podle kriminalistů žena vedla nákladný život, měla několik pronájmů a vlastnila i několik luxusních aut jako BMW či Audi. Ženu měnila bydliště a cestovala. Vyhlášeno po ní bylo nakonec celostátní pátrání. Policie ji zadržela na silnici nedaleko Prostějova. 
    
Obviněná žena se z podvodů v minulosti již dvakrát zodpovídala před soudy na Slovensku i v České republice. Soud se jejím případem bude zabývat také v úterý a ve středu. 
 
zdroj: ČTK